KAFFED Anadil Çalışma Grubu Kayseri’de Toplandı

KAFFED 2018 yılını ANADİL yılı ilan etti.
Yönetim Kurulu KAFFED bünyesinde Anadil Çalışma Grubu oluşturuldu ve hızla çalışmalara başlandı.
Hazırlanan çalışma programının ardından Kayseri'de bir toplantı organize edildi. Hem Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan Çerkes Dili ve Kültürü bölümünde göreve başlayan hocalarımızı kutlamak hem de çalışma programı üzerinden değerlendirmelerde bulunmak üzere Kayseri Derneğimizin ev sahipliğinde 26 Ocak 2018 Cumartesi günü Anadil toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yk üyeleri, Erciyes üniversitesinde göreve başlayan hocalarımız, Kahramanmaraş, Kayseri ve Sivas derneklerimizin temsilcileri ve Vezir Savrum katıldı. 
Kaffed yetkilileri Anadil projelerinden bahsederek katkı beklediklerini ve önerilere açık olduklarını dile getirdiler. Çalışmalar dört ana başlık altında toplandı. Federasyon bazında yapılacak dil çalışmaları, Dernekler bazında yapılacak dil çalışmaları, 21 Şubat Dünya Anadil Günü ve 14 Mart Adıge Dil Günü konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.  Üniversite hocaları da hertürlü desteğe hazır olduklarını, anavatandan da destek alabileceklerini söyleyerek önerilerde bulundular. 
 
Kayseri derneğimiz önerilerini dile getirdi ve psine çocuk kulübü çalışmalarından bahsettiler. Sivas derneğimizin temsilcisi CÜKAF'ı tanıttı ve çalışmalarından bahsetti. 
Çocuklara yönelik dil eğitim çalışmaları, büyükler için Alfabe kursları, Dil bilenlerden kendi bölgelerindeki atasözü, anekdot, gıbze gibi halk arasında kalmış değerlerin toparlanması, orta öğretim dil eğitimi ve  Halk eğitim kursları için yapılabilecek çalışmalar konuşulan gündem maddeleri arasında idi. 
Bir sonraki toplantının Düzce'de yapılması ve Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü hocaları ile Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı hocalarının da toplantıya davet edilmesinin kararlaştırılmasının ardından toplantı sona erdi. 
 
{gallery}/haber/diaspora/2018/kayseri-anadil{/gallery}

nanKaffed
Share