Halk Eğitim Bünyesinde İlk Adıgece Kurs Düzce’de Açıldı

Bilindiği üzere KAFFED olarak uzun zamandır Hayatboyu Öğrenim Genel Müdürlüğü üzerinden Halk Eğitim Merkezlerinde Adıgece ve Abazaca dil kursu açılabilmesi için çalışmalar yapmaktaydık. Hazırladığımız modüller kabul edilmiş ve Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğünün sayfasında yayınlanmış, halk eğitimlerde anadilde kursların önü açılmıştı.

İlk kurs haberi Düzce’den geldi.

Adıge Dili ve Edebiyatı Derneği, Adıge Kültür Evi Derneği ve Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Muhtarlığı işbirliği ile 17.12.2017 tarihinde başlatılan Adıgece Dil Kursu, bugün (29.01.2018) Düzce Halk Eğitimi Müdürlüğü bünyesine alınarak resmiyet kazandı. 


Bugün, Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Özcan Çakmakçı ile birlikte Düzce Halk Eğitim Müdürlüğüne bir ziyaret gerçekleştirildi. Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Muhtarlığımızın talebi olumlu bulundu ve Adıgece kursu açan Düzce Halk Eğitimi Müdürlüğü, Kurs hocası olarak, Düzce Üniversitesi, Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın ilk mezunlarından Şınaho Gizem Daşdemir’i görevlendirildi. 

21.01.2018 tarihinde Adıge Kültür Evi’ni ziyaret eden, Adıgece Kursu’na yönelik olarak incelemelerde bulunarak kurs açma sürecini başlatan Düzce Halk Eğitimi Müdürü İlhan Çetin’in destek ve yardımlarıyla bu kurs açılmış oldu. Dilimize ve kültürümüze vermiş olduğu destekten dolayı kendisini takdir ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Kursun açılması için emeği geçen herkesi kutluyor,  Anadil kurslarının pek çok il/ilçede açılmasını ve gerekli ilgiyi görmesini diliyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share