Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü Hocaları Göreve Başladı

2013 yılında Erciyes Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılan Çerkes Dili ve Kültürü bölümü daha önceden Web sitemizde duyurduğumuz bazı sebeplerden dolayı maalesef aktif hale gelememişti. Kayseri Kafkas Derneği olarak bölümün açıldığı ilk günden itibaren mevcut problemlerin giderilmesi ve öğretim elemanı alınması hususunda var gücümüzle çalışmış görüşmeler yapmış ve tüm süreci yakından takip etmiştik. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonunda 09.01.2018 tarihinde Anavatandan gelen dört değerli öğretim üyesi Prof. Dr. Yiwan Zaual, Doç. Dr. İnchie İrina, Öğr. Gör. Paşti Madina ve Öğr. Gör. Kumuk Marina görevlerine başlamışlardır. Bu güzel olayın gerçekleşmesine katkı sağlayan başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Av. Mehmet Özhaseki’ye, değerli Kayseri milletvekilimiz Sayın Av. Hülya Atçı Nergis’e, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven’e, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Küçükler’e, Kafkas Dernekleri Federasyonu(KAFFED)'na ve ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
 
Erciyes Üniversitesi, Çerkes Dili ve Kültürü bölümünün aktif hale gelmesi için sürecin son adımı olan 2018-2019 eğitim öğretim yılı bölüme öğrenci alımı ile ilgili çalışmalarımız halen devam etmektedir. 150 yılı aşan diaspora yaşantımızın önemli mihenk taşlarından birisi olarak nitelendirdiğimiz bu çalışmadan dolayı mutluyuz, gururluyuz.
 
Kayseri Kafkas Derneğinin 50. yılında bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki; Toplumsal meselelerin çözüm yeri sivil toplum kuruluşlarıdır yani derneklerimizdir. Derneğimize sahip çıkalım ve destek olalım. Kültürümüzün yaşamasına katkı sağlayalım. Birlikte olursak başarabiliriz. Birlikteysek güçlüyüz.
 
Kayseri Kafkas Derneği
 
Дызэкъуэтмэ дылъэщс…

nanKaffed
Share