KAFFED Başkanlar Kurulu Ankara’da Yapıldı

KAFFED Genel Kurulu’ndan sonra yapılan ilk toplantı Federasyon merkezinde 13 Ocak tarihinde yapıldı. 

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda gelecek 2 yıllık sürece ilişkin genel değerlendirmeler yapılarak, Anadil ve Abhazya Zafer’inin 25. Yıl dönümü dolayısıyla ilan edilen Zafer etkinliklerine ilişkin projeler görüşüldü.

21 Şubat Dünya Anadil Günü ve 14 Mart Adige Dil Günü’ne ilişkin projelerin hayata geçirilmesi amacıyla yeni çalışma grupları oluşturularak start verildi. Dernek Başkanlarımız kendi derneklerinde anadil ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattılar.

KAFFED yönetim kurulu, bütün derneklerde eş zamanlı yürütülecek anadil eğitim projesini Başkanlarla paylaştı. Anadil ile ilgili çalışmalarda önceliğin anne ve çocuklara verilmesi önerildi. Anadilini konuşan herkese okuma-yazma öğretilmesinin önemi vurgulandı.

Abhazya Zafer Bayramı dolayısıyla Anavatan’da yapılacak tüm etkinliklere katılım sağlanması için gerekli hazırlıklara başlanması kabul edildi.

ÇERKES KÜLTÜR EVİ

İstanbul’da faaliyet gösteren Çerkes Kültür Evi Derneği 7 Ocak tarihinde yaptığı Genel Kurul’a KAFFED’e katılma kararı almıştı. Dernek Başkanı Ömer Çötok, KAFFED Başkanlar Kurulu’na katılarak, katılım dilekçesini teslim etti.  

TEŞKİLATLANMA ve EĞİTİM FAALİYETLERİ

KAFFED yeni çalışma döneminde Bölgesel İstişare Toplantıları yapacak.  6 bölgede planlanan toplantılarda Çerkes toplumu ile yüz yüze gelmek hedefleniyor. Bu kapsamda dernek başkanlarının da köyleri daha sık ziyaret etmesi benimsendi. Başkanlardan yerel yönetimleri bu toplantılara iştirak etmeleri için girişimlerde bulunması tavsiye edildi.

KAFSAM ve NART Akademinin yeniden canlandırılması için yapılacak çalışmalar Başkanlara anlatıldı.

 21 MAYIS ANMA ETKİNLİKLERİ

KAFFED her yıl Karadeniz’in iki yakasındayız şiarıyla yola çıkarak 21 Mayıs 1864’ü yas haftası olarak değerlendiriyor.

Başkanlar Kurulu, 21 Mayıs anma etkinliklerine ilişkin önerilerini de dile getirdi. Buna göre, Ramazan Bayramına denk geldiği için bu yıl Kefken’de yapılacak 21 Mayıs Anma Etkinliğinin 12 Mayıs tarihinde yapılması tavsiye edildi.

Anavatan’da yapılacak 21 Mayıs anma programına Türkiye’den katılım sağlamak üzere çalışmalar yapılacak.  Her yıl olduğu gibi üye derneklerimiz kendi illerinde 21 Mayıs’ı anmak üzere salon ve sokak etkinlikleri planlayacaklar.

21 Mayıs haftası boyunca Çerkes köylerine siyah bayrak çekilmesi için gerekli duyuruların yapılması da önerildi.

MALİ KAYNAKLARIN GELİŞTİRİLMESİ

KAFFED’in mali kaynaklarının geliştirilmesi konusunda yeni projeler görüşüldü. Mobil aidat ödeme sistemi Başkanlara tanıtılarak, delege ve üyelerin bu sisteme dahil edilmesi için çalışmalara başlandı.

SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI

KAFFED Başkanlar Kurulu, şahsi sosyal medya hesaplarından yapılan Çerkes toplumuna yakışmayan, xabze ve içerisinde yaşanılan toplumun genel görgü kurallarına da aykırı paylaşımlardan rahatsızlığını dile getirdi. Çerkes toplumunun bu alanda çok duyarlı olması gerektiğini ifade edildi.

{gallery}/haber/federasyon/2018/bsk_krl130118{/gallery}


nanKaffed

Share