Çocuk Keman Grubumuz Maykop’u Fethetti

Çerkes Derneği Çocuk Keman Gurubu Adıgey'in Minik Yıldızları Yarışma ve Festivali'nde Enstrümantal Müzik Dalında birinci odu.

p>

Adıgey Cumhuriyeti Maykop şehrinde her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan Adıgey'in Minik Yıldızları Yarışma ve Festival Programı 3 Haziran 2017 tarihinde kortej yürüyüşü ile başladı.

p>

Kafkasya'daki Cumhuriyetlerden ve değişik ülkelerden katılımların olduğu festival programına Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) organizasyonu ile Semra Fayez yönetimindeki Ankara Çerkes Derneği Çocuk Keman Grubu da katıldı.

Adıgey Kültür Bakanlığının davetlisi olarak festivale katılan grup 1 Haziran sabahı Krasnodar üzerinden Maykop'a ulaştı.

İlk gün hemen prova ve müze ziyareti yapan grup değerli sanatçı Guçe Zamudin'i ziyaret etti.

Ertesi gün sabah saatlerinde kortej  yürüyüşü, daha sonra yarışma programları başladı. 5 dalda yapılan yarışmada enstrümantal müzik dalında Çerkes Derneği Çocuk Keman Grubu 3 parça ile sahne aldı ve Sinane Dahe (си нанэ дахэ) , İstanbilaqwo (Истанбылак1уэ)  ve Ahmet Dele (анмэт дэлэ)  isimli Çerkes parçalarını seslendirdiler.  Katılımcılar ve jüri tarafından büyük beğeni ve alkış alan grubun yanısıra, grup üyelerinden Aşkın Bora Atalay da ayrıca bireysel olarak "Dvorak humoresque" adlı klasik parça ile sahne aldı.

 

4 Haziran sabahı Maykop kanyonu ve şelalesine yapılan gezinin ardından yarışma sonuçlarının açıklandığı ve ödüllerin verildiği gala programına geçildi.

5 dalda yapılan yarışmanın derece alanları açıklandı, ödülleri verildi. Ankara Çerkes Derneği Çocuk Keman Grubu 13 grubun yarıştığı "enstrümantal müzik" dalında 1. seçildi.

Çerkes Derneği Çocuk  Keman Grubu keman öğretmenleri Semra Fayez yönetiminde 2,5 yıldır çalışmalarına devam ediyor. 15 öğrenciden oluşan gruptaki çocukların yaşları 5- 14 yaş arasında değişiyor.

Anayurtta diasporayı başarı ile temsil eden Çocuk Keman Grubumuzu ve değerli öğretmenlerini kutluyor, emeği geçen herekese teşekkür ediyoruz.


{gallery}haber/federasyon/2017/cocuk_grubu{/gallery}


nanKaffed

Share