Ankara’da Yaşayan Çerkes Gençleri “Xase” Geleneğini Yaşattı

Son yıllarda Ankara’da gerçekleştirilen düğün ve etkinliklerde yaşanan sıkıntıların ve Xabze’ye aykırı durumların önüne geçilmesi ve bu etkinliklerin toplumumuza yakışır bir şekilde icra edilmesi amacıyla toplanan 200’ü aşkın genç 22 Ekim Cumartesi akşamı Çerkes Derneği’nde buluştu.

Ankara’nın neredeyse tüm semtlerinden katılımın gerçekleştiği toplantıya Ankara Çerkes Derneği, Şimali Kafkas Derneği, Üni-Kaf toplulukları ve Kaf-Şen grubu gençlerinin yanı sıra Hacımuratlı, İkizce ve Yağlıpınar köylerinin gençleri de katıldı.

Toplantıda, düğün ve etkinliklerdeki alkol kullanımı, uygunsuz kıyafet seçimi, düğün düzeni ve organizasyonu ile ilgili konular ele alındı. “Xase” geleneğine uygun olarak, teklif edilen maddeler tüm gençlerin özgürce fikirlerini beyan ettiği ve uzun süren tartışmaların ardından ayrı ayrı oylanarak karara bağlandı. Düğün ve etkinliklerde Çerkes geleneklerine uygun olarak uygulanması gerekildiğine inanılan kurallar ana hatlarıyla belirlendi ve gençler arasındaki yaptırımları açıklandı. 12 maddeden oluşan ve “Ankara’da Yaşayan Çerkes Gençleri Arasındaki Toplumsal Mutabakat” olarak adlandırdıkları bildirinin sonunda bildiriye imza atan tüm gençlerin belirlenen kurallara aykırı davranmayacağı, aykırı davrananların da gerekirse toplumdan uzaklaştırılacağı belirtildi.

Toplantıyı organize eden gençleri temsilen konuşan Bislan JALOUQA;

“Xase, Çerkeslerin binlerce yıllık geleneği, tarihi bir halk meclisi. Toplumsal sorunların çözümlendiği, kararların alındığı ve bu kararların istisnasız uygulandığı bir sistem. Kafkasya’da tarihte birçok kez uygulanan bu sistem diaspora’da; 1952 ve 1986’da Ürdün’de, 1965 ve 1968’de Uzunyayla’da, 2004’te Sakarya’da ve 2007’de Maraş’ta uygulandı ve önemli kararlar alındı. Bu toplantılarda alınan kararların bazıları istisnasız uygulandı, bazı kararlar ise maalesef zamanla uygulanmaz hale geldi.

p>

Son yıllarda özellikle dernekte ve Ankara genelinde yapılan düğün ve etkinliklere katılım ve ilgi epey azaldı. Düğünlerde oldukça fazla hataya, Xabze’ye aykırı bazı durumlara ve talihsiz olayların yaşandığına şahit olduk. Biz de gençler olarak nasıl Ürdün’de, Uzunyayla’da, Sakarya’da ve Maraş’ta yapılan toplantılarla sorunlara çözüm arandıysa bizden sonraki nesillere daha güzel bir kültür bırakabilmek için geleneklerimize uygun olarak insanlarımızı bir araya getirmeye karar verdik. Ancak biz bir yaşlılar meclisi yerine sorunun hem kaynağı olan hem çözümü hem de uygulayıcısı olacak olan gençlerle birlikte bu Xase’yi yapmanın uygun olacağını düşündük.Hatta bu toplantıda kadınlarımızın katılımının fazla olmasına ve karar alma mekanizmasında daha etkin olmalarını arzuladık. Bunun yanı sıra Ankara’da yaşayan thamadelerimizle de birçok kez görüş alışverişinde bulunduk ve bilgi ve tecrübelerinden faydalandık.  

p>

Belirlediğimiz kurallar aslında zaten bilinen ve kültürümüzde olan kurallar. Yeni bir şey söylemedik. Sadece, var olan değerlerimizin gençlerimiz arasında daha bilinir ve uygulanabilir hale gelmesi için yazılı hale getirerek hatırlatmaya çalıştık. Bildiriye imza atan gençlerin bundan sonra birbirlerine ve topluma karşı sorumlu olduğunu ve kendilerinin organize edeceği ve katılacağı etkinliklerde ve düğünlerde, ana hatlarıyla belirlediğimiz bu kurallara istisnasız uyacağımızı taahhüt ettik. Bildirideki düğün kavramının da “Ceug” olarak algılanması gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz.

p>

Şu hususa özellikle değinmek istiyoruz. Düğün ve etkinliklerden çok daha önemli sorunlarımızın olduğunun farkındayız. Ancak toplumumuzu bir araya getiren ve kültürümüzü yansıtan önemli bir husus olduğu için ve sorunların çözümünün acil olması ve uygulama açısından kısa vadede sonuç alabileceğimiz için bu konuya öncelik vermeyi düşündük. İnşallah önümüzdeki günlerde bu “Xase” geleneğinin gençlerimiz arasında yaygınlaşmasıyla daha önemli sorunlarımızı, daha hızlı bu şekilde toplanıp ele alabiliriz. Bu Xase’nin düzenlenmesi için iki haftadır büyük özveriyle emek veren organizasyon komitesine ve onların adına, katılan tüm gençlerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

p>

Toplantı, hazırlanan geleneksel yemeklerin yenmesi ve aşağıdaki bildirinin imzalanmasıyla son buldu.  

 

Ankara’da Yaşayan Çerkes Gençleri “XASE” Toplantısı’nda Alınan Kararlar

p>

1. Düğün başlamadan önce düğün Thamadesi ve yardımcısı belirlenerek katılımcılara ilan edilecektir.

p>

2. Düğünler Thamade veya Hatiyago’nun anadilde yapacağı dua ile başlatılacak ve bitirilecektir.

p>

3. Düğüne katılan misafirler halkanın dışında Hatiyago veya yardımcıları tarafından karşılandıktan sonra yaş sırasına göre kendilerine gösterilen yerlerealınacak, yaşça küçükler ve düğün sahipleri sıranın sonlarında ve arkalarda durmaya özen gösterecek, Hatiyago’nun izni olmaksızın düğünden çıkılmayacaktır.

p>

4. Düğüne katılanlar örf ve adetlerimize, yapılacak olan etkinliğin önemine uygun kıyafet seçimi yapmaya özen gösterecek, özensiz ve günlük kıyafetlerle düğüne iştirak edilmemesine dikkat edilecektir.

p>

5. Düğün ve etkinliklerde katılımcıların rahatlıkla görebileceği yerlerde sigara içilmeyecektir.

p>

6. Düğün ve etkinliklerin yapıldığı esnada alkol tüketilmeyecek, katılımcılara rahatsızlık verecek şekilde alkol alarak düğüne gelen kişinin düğünden ayrılması sağlanacaktır.

p>

7. Düğünlerde siyasi veya dini görüşü ön plana çıkaracak şekilde tutum ve davranışlarda bulunulmayacaktır.

p>

8. Düğün ve etkinliklere ateşli silahla katılım ve bunların kullanımı kesinlikle yasaktır.

p>

9. Yapılacak olan tüm etkinliklerin bitiminde bayanlara mümkünse gidecekleri yere veya toplu taşımayı kullanacakları durağa kadar eşlik edilmesine özen gösterilecektir.

p>

10. Yapılacak olan tüm etkinlikler önceden ilan edilen saatte başlayacaktır.

p>

11. Toplumsal öneme haiz günlerde ve 21 Mayıs haftası boyunca hiçbir şekilde düğün ve eğlence tertip edilmeyecektir.

p>

12. Yukarıda açık bir şekilde yazılan kuralları ihlal eden kişiler öncelikle uygun bir üslup ile uyarılacak, yapılan uyarıya rağmen belirlenen kuralları ihlal etmekte ısrar eden kişilerin düğün Thamadesi’nin de bilgisi dahilinde düğünden ayrılması sağlanacak olup gerekirse dernekten ve toplumdan uzaklaştırılacaktır. 

p>

 

Biz, aşağıda imzası bulunanlar; bu toplumsal mutabakata hiçbir zaman aykırı davranmayacağımızı, aykırı davrananlara karşı tavrımızı hep birlikte göstereceğimizi toplumumuza bildiririz.  

GECE İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

p>

{gallery}/haber/diaspora/2016/xase{/gallery}

BİLDİRİYE İMZA ATANLAR

p>

{gallery}/haber/diaspora/2016/imza{/gallery}

TOPLANTIYA KATILANLAR 

p>

 

tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tbody>
  AD-SOYAD SÜLALE İSMİ KÖY
1 MAZE SÜRER ŞEJOQUE KAYAPINAR-ADANA
2 SEMİH CAN SANCAR KARABE KOÇCAĞIZ-ADANA
3 GİZEM ERDOĞAN   HAMAMÖZÜ-AMASYA
4 MERVE KILIÇ HUŞT HAMAMÖZÜ-AMASYA
5 ALBİNA YILMAZ DGUJO HACIMURATLI-ANKARA
6 ASEJAN AKSOY CHERİM HACIMURATLI-ANKARA
7 BERTAN TALAT KUŞHABİ HACIMURATLI-ANKARA
8 BUĞRA DÜLGER BZATE HACIMURATLI-ANKARA
9 GÖKHAN AKSOY CHERİM HACIMURATLI-ANKARA
10 GUPSE AKSOY CHERİM HACIMURATLI-ANKARA
11 KEMAL AKSOY CHERİM HACIMURATLI-ANKARA
12 SAYGIN ÖZTEKİNOĞLU ĞAŞO HACIMURATLI-ANKARA
13 AYKUT BACA BAC İKİZCE-ANKARA
14 DİNE GÜNER DEGUMUKUE İKİZCE-ANKARA
15 EFE AYDIN YEGUAŞ İKİZCE-ANKARA
16 FERDİ ÖZCAN HUT İKİZCE-ANKARA
17 MAHMUT ÇELİK TARKHAKO İKİZCE-ANKARA
18 METE DEMİRCİ BATKHO İKİZCE-ANKARA
19 ŞAFAK ÖZEN HUT İKİZCE-ANKARA
20 EMRAH ARIKAN CETTA YAĞLIPINAR-ANKARA
21 GÖZDE KULBAY GUT'E  DEMİRKAPI-BALIKESİR
22 SÜMEYYE ÖZER ŞEREN MAHMUDİYE-BALIKESİR
23 CANSU NİZAL BOLETİKO ÜÇPINAR-BALIKESİR
24 UMUT AKKİŞİ AÇOG YOĞURTYEMEZ-BİTLİS
25 MELİS ATLI AVULH SOĞUCAK-BURSA
26 MERVE BARUTLU ERSHTHOY ÇINARKÖPRÜ-ÇANAKKALE
27 GUPSEDURDU GEBİŞE ALTINTAŞ-ÇORUM
28 ŞAMİL DURDU GEBİŞE ALTINTAŞ-ÇORUM
29 BERKOK KORKMAZ AJİBA GÖKÖREN-ÇORUM
30 ŞAMİL KELEŞ CADIR GÖKÖREN-ÇORUM
31 YUSUF KUYUMCU ARDZINBA GÖKÖREN-ÇORUM
32 KUTAY KELEŞ CADIR GÖKÖREN-ÇORUM
33 CANBERK YILDIRIM ALTOGA KAPAKLI-ÇORUM
34 CANSU YILDIRIM ALTOGA KAPAKLI-ÇORUM
35 AKİF CİHAT ÖZ VUNERUV MAHMUDİYE-ÇORUM
36 AYKUT KÜSMEZ KOBLİ SULUCALAN-ÇORUM
37 FURKAN ŞAHAN TŞİEYE SULUCALAN-ÇORUM
38 NAZIMCAN ŞAHAN   SULUCALAN-ÇORUM
39 BERİRE AYGÜN ŞAPSIĞ TUĞCU-ÇORUM
40 EMİNE AYGÜN ŞAPSIĞ TUĞCU-ÇORUM
41 MELİKE BUSUN KHUYİ TUĞCU-ÇORUM
42 TUBA BUSUN KHUYİ TUĞCU-ÇORUM
43 ZEYNEP BUSUN KHUYİ TUĞCU-ÇORUM
44 NART CAN ESEN TURKAV ARAPÇİFTLİĞİ-DÜZCE
45 OKAY SAVAŞ SAVO BIRAMJEHABLE-DÜZCE
46 N. SENA YILMAZ VANACA SOĞUKSU-DÜZCE
47 JAN BERAT ŞAHİN ABZEH SELLİDERE-GÜMÜŞHANE
48 SİNE HATAM MEŞFEŞŞÜ REYHANLI-HATAY
49 GUŞEF HATAM MEŞFEŞŞÜ REYHANLI-HATAY
50 SELİM KANŞAT PSİBLEN REYHANLI-HATAY
51 YUSUF HATUK HATKO REYHANLI-HATAY
52 MEHMET ALİ GÖZÜTOK GULBEK ALTIKESEK-KAYSERİ
53 ZEKİ METE KÖK GOGO ALTIKESEK-KAYSERİ
54 TALHA BAYKALDI BEKALDI ASLANHABLE-KAYSERİ
55 UMUT KAYA KAJMIJ ASLANHABLE-KAYSERİ
56 AYŞENUR MENTEŞE KUMUGH AŞAĞIBEYÇAYIR-KAYSERİ
57 ELİF ALTUNIŞIK HAJ  AŞAĞIBORANDERE-KAYSERİ
58 HALİLCAN NART KABARDEY AŞAĞIKARAGÖZ-KAYSERİ
59 TUĞÇE GÜSER ASKERHA AŞAĞIKIZILÇEVİK-KAYSERİ
60 CANSU ERDEM ĞUGEPŞEOQOE BEYAZKÖY-KAYSERİ
61 DİNUR ÖZTEMUR HAŞHOLOG BEYAZKÖY-KAYSERİ
62 KAAN DİNÇER ŞOGEN BEYAZKÖY-KAYSERİ
63 NART DİNÇER ŞOGEN BEYAZKÖY-KAYSERİ
64 NESREN BAKİ DİNÇER SHOGEN BEYAZKÖY-KAYSERİ
65 SERHAT ÖZDEMİR GUGA BÜYÜKGÜMÜŞGÜN-KAYSERİ
66 ENES KETEN GEŞH BÜYÜKGÜMÜŞGÜN-KAYSERİ
67 BEYZA PINAR KİP KİP DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
68 EDA NUR KİP KİP DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
69 EDİZ POLAT HATSUK DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
70 ÖZGEN ÖZGÜR  WAGAJE DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
71 MERT ÖZGÜR WAGAJE DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
72 NAGİHAN ÖZGÜR WAGAJE DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
73 EBRU POLAT HATSUK DİKİLİTAŞ-KAYSERİ
74 FURKAN DUMANLI FITZA ESKİYASSIPINAR-KAYSERİ
75 MUHAMMET TARIK DUMANLI FITZA ESKİYASSIPINAR-KAYSERİ
76 SEMİH DUMANLI FITZA ESKİYASSIPINAR-KAYSERİ
77 SERKAN SAYDAN KAZANÇ HİLMİYE-KAYSERİ
78 GÜRAY ALTINIŞIK ŞIKH JAMBOTEY-KAYSERİ
79 H. CEM ALTINDAL HOUŞE JAMBOTEY-KAYSERİ
80 ZEYNEP GERGİN GEREF JANIGOEY-KAYSERİ
81 CANSERİ HOPBAÇ GURF KAFTANGİYEN-KAYSERİ
82 AYTEK MIDOĞLU MID KARACAÖREN-KAYSERİ
83 MELTEM MİT MİT KARACAÖREN-KAYSERİ
84 CANER SUNGUR SOKUR KARAHALKA-KAYSERİ
85 İREM AYGÜN AGUEY KARAHALKA-KAYSERİ
86 SİNEM B. AYGÜN KABERDEY KARAHALKA-KAYSERİ
87 DİLŞAT DURUKAN JANDAR KAYNAR-KAYSERİ
88 MAİDE DERYA SELÇUK HATUKAY KAYNAR-KAYSERİ
89 SİNE HANDAN GÜNGÖR NEGOR KAYNAR-KAYSERİ
90 SİNEJAN GÜNGÖR NEGOR KAYNAR-KAYSERİ
91 TUNCAY YÜKSEL   KAYNAR-KAYSERİ
92 BİNNUR KIZILKAYA THAXAXO MEKENEY-KAYSERİ
93 ONUR BERJAN AKSOY ZAKHOK MEKENEY-KAYSERİ
94 SETENAY KALMUK KALMUK MEKENEY-KAYSERİ
95 SETENAY KIZILKAYA THAXAXO MEKENEY-KAYSERİ
96 CANSEREY BAYKAL BEYGUL MUDAREY-KAYSERİ
97 SULTAN BOZBIYIK KOŞİY MUDAREY-KAYSERİ
98 YAHYA KOŞAR KOŞİY MUDAREY-KAYSERİ
99 CANSET BAYKAL BEYGUL MUDAREY-KAYSERİ
100 BURAK TARKAY ABAAZE OLUKKAYA-KAYSERİ
101 BATURAY ÖZDEN NOĞAY ÖRENŞEHİR-KAYSERİ
102 RUKİYE DOĞAN JAGE ÖRENŞEHİR-KAYSERİ
103 TARIK IŞILDAR ABZEH ÖRENŞEHİR-KAYSERİ
104 YUSUF IŞILDAR ABZEH ÖRENŞEHİR-KAYSERİ
105 ZEYNEP IŞILDAR ABAZEKHE ÖRENŞEHİR-KAYSERİ
106 PELİN ERKILIÇ ÇETAW PANLI-KAYSERİ
107 FUNDA AKMAN ALTUD PAZARSU-KAYSERİ
108 GENAR CAN DOMANİÇ BIRS PAZARSU-KAYSERİ
109 MİRAY YAVUZ MERZEY PAZARSU-KAYSERİ
110 SETENAY AKMAN ALTUD PAZARSU-KAYSERİ
111 UTKU YİNAL BURSA BIRS PAZARSU-KAYSERİ
112 HİLMİ ŞENGÜL LİY POTUKLU-KAYSERİ
113 BÜŞRA KARAÇAY KARAŞEY ŞEREFİYE-KAYSERİ
114 SEFA ÇALIŞKAN LEJEREY ŞEREFİYE-KAYSERİ
115 BUSE YILMAZ ŞİGEJ TAŞLIGEÇİT-KAYSERİ
116 ŞULE ŞAFAK NEHUŞ TOKHABLE-KAYSERİ
117 DİLARA PAMUK HAMIGO YAĞLIPINAR-KAYSERİ
118 DİLŞAD GERGİN GEREF YENİYASSIPINAR-KAYSERİ
119 SÜMEYYE TETİK AŞEBOGUE YENİYASSIPINAR-KAYSERİ
120 ŞEYMA BULAT VURIS YENİYASSIPINAR-KAYSERİ
121 ÖMER YÜKSEL LAKOBA YUKARIBORANDERE-KAYSERİ
122 ASLI ATICI KARDEN YUKARIKARAGÖZ-KAYSERİ
123 İLKER ÇAĞIRMAZ THAMBILMISH YUKARIKIZILÇEVİK-KAYSERİ
124 ÖMER F. DİKİCİ LİY YUKARIPOTUKLU-KAYSERİ
125 CANKAT PARILYILDIZ ADZİN ÇÜRÜKSU-KONYA
126 İBRAHİM TURAN YEDİC SEBİLLER-KONYA
127 TUĞÇE ÖZGE ÖZER KİLBA ÇERKES TEVFİKİYE-MANİSA
128 M. FATİH ARSLAN ŞEVLOKH AKİFİYE-MARAŞ
129 TUBA ATICI MEREMUGO ANZOREY-MARAŞ
130 ZÜLAL ATICI MEREMUGO ANZOREY-MARAŞ
131 ALTUĞ KIZILTUĞ SELAH ASTEMREY-MARAŞ
132 MERT YAĞMUR AJUK BÜYÜKÇAMURLU-MARAŞ
133 EKREM KUTBAY ÇEÇEN ÇARDAK-MARAŞ
134 EMRE GÜLSEREN YALHOY ÇARDAK-MARAŞ
135 MANSUR ÖNLÜ GERDENGENOY ÇARDAK-MARAŞ
136 MELİSA SİİDE ÖNLÜ GERDENGENOY ÇARDAK-MARAŞ
137 SUNJA CEHAR ÖNLÜ GERDENGENOY ÇARDAK-MARAŞ
138 ZELİMHAN KUTLU DİŞNO ÇARDAK-MARAŞ
139 ZELİNA GENEL GENEL ÇARDAK-MARAŞ
140 MELİKE GÜL KABARDEY DEVEBOYNU-MARAŞ
141 ALİ FURKAN UĞURLU THAZEPL FINDIK-MARAŞ
142 ECE DESTİNA YAVUZ WURİM FINDIK-MARAŞ
143 ENDER YILMAZ HOŞİTAE FINDIK-MARAŞ
144 FURKAN TOKUÇ KABARDEY GÖKSUN-MARAŞ
145 SEVNUR COŞKUN WUNEJ KARAAHMET-MARAŞ
146 SERTAÇ SERİN ŞAGANŞAVA KUZUTEPE-MARAŞ
147 İREM CANLI HAWÇEKO MEHMETBEY-MARAŞ
148 MURAT ALTUN PSHUVİK SARAYCIK-MARAŞ
149 SAMET CANTÜRK ABZEH TAHİRBEY-MARAŞ
150 ABREK URAL L'ISHE TAHİRBEY-MARAŞ
151 MURAT AYKUT CANTÜRK HATKO TAHİRBEY-MARAŞ
152 CELAL OCAK YEMUZ YANTEPE-MARAŞ
153 ALBİNA ŞARA JUDE SARILIK-SAMSUN
154 BERKAY AKKAYA HUAJ ALANBAŞI-SAMSUN
155 TUĞSE AKKAYA HUAJ ALANBAŞI-SAMSUN
156 MERVE NUR OLGUN BERZEG HAVZA-SAMSUN
157 EMİR ŞAHİN ÇEÇENOĞLU ORSTHOY BOZKURT-SİVAS
158 DERYA ÖZKAN YAĞAN CİZÖZÜ-SİVAS
159 M. KANŞAVA ÖZKAN YAĞAN CİZÖZÜ-SİVAS
160 JANSET ÖZDEMİR GHUL DEMİRÖZÜ-SİVAS
161 ABREK KANDUR KANDUR HAPSEY-SİVAS
162 EMEL TECER SHAMIRZE HAPSEY-SİVAS
163 ORKUN DİKEREL HAGUNDOKO HAPSEY-SİVAS
164 SERAP ENES ANSIGO HAPSEY-SİVAS
165 ŞAMİL TECER ŞAHMİRZE HAPSEY-SİVAS
166 HATİCE BİLGİN KANDUR HAPSEY-SİVAS
167 BERKAN YALÇIN TAP HAPSEY-SİVAS
168 İLAYDA KANDUR KANDUR HAPSEY-SİVAS
169 DİDEJAN KANKOÇ KANKUŞ KANGAL-SİVAS
170 MAZE ZABUN TSPYNA KİREMİTLİ-SİVAS
171 SİNE ZABUN TSPYNA KİREMİTLİ-SİVAS
172 EMRAH ÇELİK GERİGE MARAŞLI-SİVAS
173 MADİNA COŞKUN GERİGE MARAŞLI-SİVAS
174 ELİF ÖZDEMİR TSEY OSMANİYE-SİVAS
175 GAMZE KESKİN  HAJELH TİLKİHÜYÜK-SİVAS
176 BERAY ABUK ABUK ABUKHABLE-TOKAT
177 YUSUFCAN ÖZKAYIT KAYT ASARCIK-TOKAT
178 AHMET OKUL JANOGO BAHÇEBAŞI-TOKAT
179 İREM KOÇAK VOGUT HASANAĞA-TOKAT
180 MELİKE AYTAN JOMRAT KOZLU-TOKAT
181 NURDAN GİZEM ORAL LIĞURKO KOZLU-TOKAT
182 M. ERDEM ŞAHİN ŞIBZIKHO ZEHLEDİN-TOKAT
183 BİSLAN JALOUQA  JILOKUE AMMAN-ÜRDÜN
184 OSMAN YAŞAR ELBEGTE BOYALIK-YOZGAT
185 SETENAY BAL BALA ÇARWEZKIT-YOZGAT
186 FATİH FURKAN BAL BALA ÇARWEZKIT-YOZGAT
187 EREN CANKAT ÖZBEN LİY ÇARWEZKIT-YOZGAT
188 ASLI FİDAN THAMOGA ÇEKEREK-YOZGAT
189 MEHMET DEMİRCİ GOGUA FUADİYE-YOZGAT
190 AYŞEGÜL ARSLAN WAZIPHA MERCİMEKÖREN-YOZGAT
191 BEDİHA GÜRGEN KOPSİRGEN OSMANİYE-YOZGAT
192 AZİZ ÖMER KARAASLAN TSORİTA POYRAZLI-YOZGAT
193 ÖMER GÜNGÖR HUPTIJUKO SARIGÜNEY-YOZGAT
194 DENİ CHİTAEV CİNHOY AEH-MART
195 MEHMET FİDAN KABERDEY BAŞPINAR
196 RAMZAN AKHMEDOV   GELDOĞAN
197 DENİZ ALTUNYOLLAR AMŞUKO GOĞOLKOY
198 TUĞÇE AĞLAR BEYDAL OSMANİYE
199 BURCU GÜNEY MOGUAWE ÜÇPINAR
200 İREM GÜNAL ÇETAW  
201 ZEHRA ÖZKAN NEKUSHATE SARIKAMIŞ-KARS
table>

 


nanKaffed

Share