KAFFED Antalya Çerkes Derneği Yaz Gençlik Kampı Sona Erdi

8-13 Ağustos 2016 tarihleri arasında Antalya Grida City Otel’de yapılan kampa Türkiye’nin çeşitli şehirleri dışında Almanya, Hollanda, Çin gibi diasporanın farklı ülkelerinden de 15-25 yaş arası Çerkes Gençler katıldı.

İlk gün otele yerleşme ve tanıtım toplantısından sonra akşam tanışma için zexes ve cegu yapıldı.

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nden katılan gençler Antalya Çerkes Derneği Başkanına  kampı düzenledikleri için yağlı boya tablo hediye ettiler.

İkinci gün sabah Konyaaltı Plajına giden gençler hem denizin keyfini sürdü hem de takımlara ayrılan gençler kendi aralarında voleybol turnuvası yaptı.

Öğleden sonra Sunumu Antalya Çerkes Derneği Başkanı Ferhatko Haydar Timurlenk’in yaptığı “Sivil Toplum Örgütlerimiz “ konulu söyleşi programında bir araya geldiler.

Sunumda derneklerimiz, federasyonumuz ve Dünya Çerkes Birliği hakkında bilgi aktarıldı. Örgütlü olmanın önemi üzerine gençlerin düşünceleri alındı.

Akşam Aspendos Arenada “Anadolu Ateşi” dans gösterisine gidildi. Gösteri bitimi sahnede dansçılarla bir araya gelindi.

Geç saatte otele dönülmesine rağmen gençler geceyi zexes ve cegu ile uzattılar.

Üçüncü gün sabah programı tamamlandıktan sonra öğleden sonra ki söyleşi programında gençlerin konukları Hatko Schamis idi. “21 Mayıs ve Çerkesya” konulu sunumunda Hatko Schamis asimilasyonun önüne nasıl durabileceğimizi anlattı. Gençlerin sorularını yanıtladı.

Akşam hep birlikte yapılan Antalya Şehir Turundan ( Cumhuriyet Meydanı, Yat Limanı, Kaleiçi, Karaoğlan Parkı )  sonra otele dönüldü.

Dördüncü gün voleybol turnuvası sonlandırıldı ve daha önce oluşturulan kısa film yarışması için belirlenen çalışma gurupları filmlerini çekmeye başladılar. Gala Gecesi yapılacak olan Oscar töreni için heyecanlı bir yarış başladı.

Cuma günü yapılan tekne turu gençlerde güzel anılar bıraktı. Gençler hem Akdeniz’in hem de denizden Antalya’nın güzelliklerini gördü gönüllerince eğlendiler.

Öğleden sonra gençlerin konukları Şejeko Zafer Hocaları idi. Türkiye’de ilk defa Adıgabze alfabe ile şiirler yazan ve iki tane şiir kitabı olan hocamız gençlerle dilin kimlik ve vatan üzerine etkisini anlattı.

Gala Gecemize Antalya Çerkes Derneği Yönetim Kurulu yanı sıra Federasyon Başkanımız Yaşar Aslankaya, DÇB Yönetim Kurulu Üyemiz Ümit Duman, Antalya’dan Thamadelerimiz Halit Bakal, Murat Özdemir ve orada hazır bulunan velilerimizde katıldı.

Açılış konuşmasını Antalya Çerkes Derneği Başkanı Haydar Timurlenk yaptı. Konuşmasında her geçen yıl kampın genç katılımcılarının artması ve içeriğinin zenginleştirilmesi için çalıştıklarını maalesef bu yılın  Türkiye Rusya ilişkileri bakımından sancılı bir dönemden geçtiğini bu nedenle daha önce planlandığı halde anavatandan gençlerin katılımını sağlayamadıklarını seneye bu eksiğinde giderileceğini ve katılımın daha çok gençle yapılacağını söyledi. Sözü Federasyon Başkanımız Yaşar Aslankaya’ya bıraktı. Yaşar Aslankaya yıllardır yapılan gençlik kampının son iki yıldır Antalya Çerkes Derneği ile yapılmasında içerik olarak çok zenginleştiğini derneğimizin gösterdiği ilgi ve özenden dolayı Antalya Çerkes Derneğine teşekkür etti. Gençlik Kampının asimilasyon belasına karşı çok önemli işlevleri olduğunu kültürümüzü ve kimliğimizi geleceğe taşıyacak olan gençlerin bir arada olmasını çok önemsediklerini söyledi.

Daha sonra Yaşar Aslankaya voleybol turnuvasında 1. olan guruba madalyalarını taktı ve hazırlanan kısa filmlerin gösterimi başladı. Oluşturulan Jüri üyelerinin filmleri değerlendirmesine geçildiğinde Gupse Seda Özdemir ve Folketnica gurubu tüm dillerde şarkıları ile sahne aldılar.

İlk Oscar Heykelciğini Gençlik Kampına gösterdiği ilgi ve önem için Yaşar Aslankaya takdim eden Antalya Çerkes Derneği Başkanı Haydar Timurlenk daha sonra Söyleşi programlarına katılan Hatko Schamis ve Şejeko Zafer’e Kampta eğitmenlik yapan ekip hocalarımız Fatima Ünal ve Elvira Mamış’a da birer hediye takdim etti.

Konusu Sosyal Medyanın Çerkesler Üzerine Etkisi Olan Kısa Film Yarışmasında en iyi senaryo ödülünü vatan, bayrak, dil üzerine Çerkesçe yaptıkları için Xeku gurubu kazandı. Ödüllerini DÇB YK Üyesi Ümit Duman verdi. Daha sonra gece yine Gupse ve Folketnica’nın Çerkesçe şarkıları ile devam etti.

Gençlik Kampı Gala Gecesinde yapılan Adıge Cegu ile bitirildi.

 
{gallery}/haber/federasyon/2016/antalya_yaz_kampi{/gallery}
 

 

 

nanKaffed

Share