Ajans Kafkas Haber Sitesindeki İki Haber Üzerine

21 Mayıs Anma Törenleri'ne katılmak üzere Türkiye'den Nalçik'e gitmek üzere yola çıkan soydaşlarımız vizeleri olmasına rağmen anavatana alınmamışlardır. Kaffed Genel Merkezinin gece saatlerinde durumdan haberdar olması üzerine, Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimiz derhal Nalçik ve gerekli yerler ile girişimlerde bulunmuş ancak tüm girişimlere rağmen kafilenin giriş vizeleri iptal edilmiştir. Bu vahim hadisenin açıkça insan hakları ihlali olduğuna, konunun takipçisi olacağımıza dair Federasyonumuz tarafından bir basın açıklaması yapılmıştır. (Basın açıklamasının metni için tıklayınız.)

Herkes tarafından bilinen ve hassasiyetle değerlendirilmesi gereken bu süreçte Ajans Kafkas haber sitesinde yer alan bazı haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Ajans Kafkas 20 Mayıs 2016 günü “KAFFED heyeti anavatana alınmadı” başlıklı bir haber yaparak, 21 Mayıs anma programına katılmak için Kabardey-Balkar’a giden KAFFED heyetinin Nalçik havaalanından sınırdışı edildiğini duyurmuştur. Ajans Kafkas, bir gün sonra “Kaffed Heyeti anavatana alınmadı haberi hakkında düzeltme” başlıklı yazısında okuyucularından özür dileyerek ilk haberde “bazı yanlış kısımların” olduğunu kabul etmiş ve “Kaffed Başkanı Yaşar Arslankaya ile yaptığımız görüşmede, Kabardey-Balkar’a giden Çerkeslerin içerisinde KAFFED’den kişilerin olduğunu fakat bunun yalnızca bir KAFFED eylemi olmadığını söyledi.” denilmiştir.

Konuyla az çok ilgili herkesin süreci bilmesine ve haberi kolaylıkla doğrulatma olanağı bulunmasına karşın Ajans Kafkas’ın ilk başta niçin “KAFFED heyeti anavatana alınmadı” şeklinde bir haber yaptığını anlamak mümkün değildir. Bu hatanın ikincil haber kaynaklarının kullanılmasından kaynaklandığı düşünülebilir. Fakat söz konusu düzeltme yazısı da gerçeklikle bağdaşmamaktadır, zira Kaffed Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ile Ajans Kafkas yetkilileri arasında bu konuya ilişkin herhangi bir görüşme gerçekleşmemiştir. Düzeltme yazısının içeriğinde yanlışlar olması bir yana, sanki görüşme yapılmış gibi haber yapılmasının en basit yayıncılık ilkeleri ile bağdaşmadığı açıktır.

Ajans Kafkas haber sitesinin 21 Mayıs’ın 152. yıl dönümünde yayınlandığı bu iki haber, habercilik anlayışlarının bir göstergesi olmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

p>

 


nanKaffed

)

Share