Üye Derneklerimizin Anadil Etkinlikleri

Gaziantep Çerkes Derneği’ndekahvaltı ve Adige Anadili Günü etkinliği gerçekleştirildi.

p>

Etkinlik Gaziantep Çerkes Derneği Başkanı Hüsamettin Saygılı'nın konuşmasıyla başladı. Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Diynes Güzel Adığe dilinin dünü, bugünü, yarını ve önemini anlatan bir sunum yaptı.

p>

 


Adana Çerkes Kültür DerneğindeGençlik Komisyonunca Adige Ana dil ve yazın günü etkinliği düzenlendi.

p>

Etkinlik dernek başkanı İsmail Güneş'in açılış konuşması ile başladı. Metehan Yeltekin'in 14 Mart Adığe dilinin tarihçesini anlatmasını takiben Şahin Nayır tarafından ana dil konulu bir şiir okundu. Alt yazisi Adana Çerkes Kültür Derneği'nce hazırlanan kısa film "ÇAĞRI'’nın gösterimi gerçekleştirildi. Tarih boyunca Adığe alfabeleri konulu sunumu ile Şamil Emre Aydın katılımcılara geniş bilgiler sundu. Toplantının sonunda sunumunda ötürü Şamil Emre Aydın ve dil kursuna eğitmen olarak gönüllü katkılarından dolayı Mutlu Kınık'a teşekkür plaketi sunuldu.

p>

Tokat Çerkes Derneği'ndeki 60 minik dansçı yürek ilk defa Adige dil gününü bu kadar içten ve bu kadar içinde kutladılar.

p>

Küçücük yaşlarına rağmen kocaman yüreklerinde milliyetçilik adına birçok şey bulmak mümkün. Bu 7 ila 12 yaşları arasındaki minikler bayrağımızı, sülale isimlerini, köylerinin Çerkesce isimlerini öğrendiler . Bu hafta ise ekip hocaları Buğra İnan ve Zeynep Sümeyya Pekdemir miniklerle beraber Adigece birşeyler yazmak konulu çalışmayı yaptırdı. Çalışmalar da ortaya çıkan bu yazılarla bir sergi hazırladılar. Miniklerimize ve bu güzel çalışmayı yaptıran ekip hocalarına teşekkür ederiz.

p> 

p>

Bursa Çerkes Kültür Derneği Adığe Anadili ve Yazın Günü Etkinliği
 

p>
Anadil toplumsal iletişimi ve kültürel alışverişi sağlamasının yanında bireysel olarak da, bireyin düşüncelerini, duygularını en iyi şekilde ifade edebilmesinin, kendisini özgür olarak hissetmesini sağlayan en önemli araçtır.
 
Başta Sayın Huşt Emel Bezek Hanım ve Perenıko Feridun Akçay Bey olmak üzere, geceye çalışmalarıyla katkı sağlayan çocuklarımız ve yetişkin kardeşlerimize, Bat Celalettin, Nihat Kaya, İrfan Çeri, Kıtsoev Sümeyye, Marşan Tambiy, Bat Şamil, Setenay, Zeynep, Leserko Mert, Therko Ceren'e bu anlamlı gün etkinliğini en iyi şekilde icra edilmesi yönündeki gayretli çalışmalarından ötürü kutluyoruz. Ayrıca bu anlamlı etkinliğimize Anavatandan katkı sağlayan Sayın Thabısh Murat ve Sayın Şengül İyigün'e de teşekkür ediyor ve iyi ki varsınız diyerek seslenmek istiyoruz.
 
Bölgemizde Anadilimizin öğretimine ilişkin yapmış olduğu çalışmalarla adını duyuran ve dönemin ürünlerinden olan Tığenebzıy çocuklarına ve diğerlerine yapmış olduğu 
katkılardan dolayı Sayın Svetlana Batmen'e teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
 
Thaşuyeğepsewu..

{gallery}/haber/diaspora/2016/Bursa-Adige-Gunu-140316{/gallery}
 

nanKaffed

Share