Kayseri’de Anadil Seferberliği

“Düşünceyi yaratan ve ileri götüren dildir. Dilini oluşturan, yükselten bir toplum gerçek bir düşünce etkinliği gösterebilir. Dil, gerçek etkinliğini de düşüncede gösterir. Gelişmiş bir kültür, ancak gelişmiş bir dille kazanılabilir.” Wilhelm von Humboldt.
div>
 
Dilimizin en büyük sorunlarından biri hâlihazırda bu dili konuşanların okuma yazma bilmemeleridir. Dolayısıyla anadilini konuşan fakat yazıya dökemeyen Çerkesler;  kendilerinden sonraki nesillere yazılı ve kalıcı metinlerle kültürel birikimlerini aktaramamakta ve kendilerinden önce yazıya dökülen eserleri  de okuyup yorumlayamamaktadır.
 
Ayrıca anadilde okuma-yazma bilmemenin bir diğer sonucu da anavatanda yaşayan Çerkesler ile iletişim kurulamamasıdır.
 
Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak ve konuştuğumuz dili bir okuma-yazma diline çevirerek kültürel etkinliği artırmak, anavatan ile sağlam köprüler kurmak adına Kayseri Kafkas Derneği örnek bir etkinliğe daha imza atıyor. 16-17 Ocak tarihinde “Hızlandırılmış Okuma-Yazma Kursu” düzenleyerek bu önemli ihtiyacımızı karşılamayı hedefliyor. Bu güzel etkinlik sadece 2 gün sürecek ve eğitim sonunda katılımcılar yıllarca yazılmış yüzbinlerce eseri okuyabilir hale gelecekler. Bu eğitim değerli dil öğreticilerinden Hikmet Baykaldı tarafından verilecektir.
 
div>
nanKaffed
Share