Abazaca Dersleri Başladı

Sakarya'nın Hendek ilçesi Nüfren Beylice ilköğretim okulunun, ilki geçen yıl açılan Abazaca dil sınıfında bu yıl da derslere başlandı.

Seçmeli ders olarak Abazaca’yı tercih eden 13 öğrencisiyle heyecanlı bir başlangıç yapan Abazaca dil sınıfında, ilk ders bir devir töreni ile başladı. Geçtiğimiz yıl Abazaca öğretmenliği yapan, aynı zamanda yıllardır dernek bünyesinde de Abazaca dersler veren emektar öğretmenlerimizden Ahocba İrfan Okuyucu, bu yıl işlerinin yoğunluğu nedeniyle görevini Argun Yeliz Canbaz’a devretti. Çocukluğundan itibaren Abhazya’da yaşayan ve evlilik nedeniyle birkaç yıldır Türkiye’de yerleşen Yeliz Argun, Abhazya Devlet Üniversitesi Abhaz Dili bölümünden mezun, Abhazya’da mezun olduğu okulda yaptığı öğretmenlik görevinin yanı sıra Abhazca dil kurslarında görev almış, devletin çeşitli kademelerinde çevirmenlik ve çeşitli görevlerde bulunmuş donanımlı, tecrübeli bir Abhazyalı.

İlk ders günü nedeniyle yapılan törende Hendek Kafkas Kültür Derneği yönetim kurulu üyeleri, Beylice Muhtarı Ahba Erol, öğrenci velileri de hazır bulundu. Dernek yönetimi, Abazaca dilini seçen öğrencilere çeşitli hediyeler verdiler ve yeni ders yılında başarılar dilediler.

{gallery}/haber/diaspora/2015/hendek_anadil{/gallery}

Kaynak: Altınpost, 23 Ekim 2015

p>
nanKaffed

Share