Gürcistan’dan Yeni Provokasyon

Gürcistan yönetimi tarafından kurulan kukla “Abhazya Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı” Vakhtang Kolbaia'nın son üç gündür Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze ile birlikte T.C. Dışişleri Bakanlığı ve çeşitli belediyeler ile resmi görüşmeler yaptığı açıklanmıştır.

Bu görüşmelerin Abhazya'nın Zafer ve Özgürlük Bayramı öncesi gerçekleşmiş olması manidardır.

Gürcistan yönetiminin Abhazya'yı işgal girişimi anayurt ve diasporada yaşayan halklarımızın birlik ve beraberliği ile engellenmişti. Gürcistan yönetimi bu hezimetinden ders alarak hem Anayurt-diaspora, hem de Abhaz ve Adıge halkları arasındaki birlikteliği yıkmak için pek çok teşebbüste bulunmuş ve her seferinde bu teşebbüsleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Abhazya Zafer ve Özgürlük Bayramı yıl dönümünde Gürcistan Büyükelçiliği'nin kukla hükümet başkanını diasporaya getirtmesi, Anayurt-diaspora ve Abhaz-Adıge halkları arasındaki birlikteliğe yönelik saldırılarından vaz geçmediğini göstermektedir.

Gürcistan yönetimi, Abhazya'yı baskı ve zorbalıkla sindiremeyeceğini, diasporanın Abhazya'ya desteğini engelleyemeyeceğini, Abhaz ve Adıge halkları arasındaki birlikteliği bozamayacağını artık anlamalıdır. Gürcistan yönetimi, barış ve huzurun ancak insan haklarına saygı temelinde tesis edilebileceğini kabul etmeli ve Abhaz halkının bağımsızlık kararını tanımalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri, herhangi bir seçim sonucu göreve gelmeyen, Abhazya ve Abhaz halkı ile hiçbir bağı olmayan kukla yöneticiler ile görüşerek Gürcistan'ı saldırgan politikaları konusunda teşvik etmemelidir.

Abhaz halkı 22 yıl önce büyük bedeller ödeyerek bağımsızlık ve özgürlük yönünde iradesini ortaya koymuş, yıllar boyu devam eden ambargo ve izolasyonlara karşın bağımsızlık ve özgürlüğünden asla taviz vermemiştir. Her halk gibi Abhaz halkının bağımsızlık ve özgürlük hakkına saygı gösterilmelidir.

Yaşasın birlik, zafer ve özgürlük!

Nıgzara akzayt aydgılara, ayaayra, ahakuytra!

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 


nanKaffed

Share