Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Düzce Üniversitesi dünyada bir ilke öncülük ederek Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü dâhilinde açtığı Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ile dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. 2015-2016 öğretim döneminde yeni öğrencilerini bekleyen bölüm; bir profesör, iki doçent ve bir yardımcı doçent ile akademik ve bilimsel faaliyetlerini sürdürmektedir.

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Adıge Cumhuriyeti Maykop Devlet Üniversitesi ile gerçekleştirilen protokole ile gelen ve Prof. Dr. Mira Khachemizova, Doç. Dr. Susana Shkhalakhova ve Doç. Dr. Ruzana Doleva’dan oluşan öğretim kadrosu, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedirler.
 
Çerkes Dili, Çerkes Dili ve Edebiyatı, Toplum Dilbilimi ve Çerkes Kültürü konularına odaklı olan bölüm de aynı zamanda Yüksek Lisans programı vardır. Yüksek Lisans sonrası Doktora yapmak isteyenler için  Adıge Cumhuriyeti, Maykop Devlet Üniversitesi ile gerekli anlaşmalar yapılmıştır.
Bölümün amacı, dünyada en büyük Çerkes toplumunun yaşadığı Türkiye’de, Çerkes Dili ve Edebiyatı ile Adıge Xhabze’nin (Adıge Yaşam Felsefesi) öğrenilmesini, araştırılmasını ve yaşatılmasını sağlarken aynı zamanda Türkiye’nin kültür zenginliklerinden önemli bir öğeyi ortaya koymak, hedeflenmektedir.
 
İstanbul ve Ankara’ya iki buçuk saatlik mesafeyle ulaşım kolaylığı olan Düzce ilimizde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, Düzce Üniversitesi Konuralp yerleşkesindedir. Çerkes Dili Filoloğu unvanı ile mezun olacak olan öğrenciler, İngilizcenin yanında bölümde kazandıkları Çerkes Dili ve Rus Dili yeterlilikleriyle, Türkiye ile Rus Federasyonu arasında hızla gelişen sosyo-kültürel ve ekonomik ilişkilerde önemli fırsatlara sahip olabileceklerdir. Mezunlar ayrıca Dilbilimi ve Toplum Dilbilimi alanlarında akademik kariyer yapabilecek ve toplumsal araştırmalar gerçekleştirebilme becerileri ile tüm devlet kurumları dâhil birçok kurumda iş sahibi olabileceklerdir.
 
Daha fazla bilgi için: Yrd. Doç. Dr. Fehmi ALTIN
div>
Düzce Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi
Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, Konuralp Kampüsü – Düzce
Tel: +90 380 541 24 04 - dâhili: 3969,
Gsm: 0533 363 63 34
E-mail: fehmialtin@duzce.edu.tr
 www.duzce.edu.tr
 

nanKaffed

Share