Genç Piyanist Rusya’da Sahne Aldı

 Suriye'den Türkiye'ye sığınarak, ailesiyle Bursa'ya yerleşen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına geçen Çerkez asıllı genç piyanist Tambi Asaad Cimuk, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde sahne aldı.
 
Bazı uzmanların "piyano dehası" olarak nitelediği Cimuk, St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası 6. Şavsinskiy Müzik Yarışması'nda jüri karşısında yeteneklerini sergiledi. Cimuk, yaklaşık 10 dakikalık performansında, Bach, Mozart ve Chopin'in eserlerini yorumladı.
 
Genç piyanist Cimuk, bugünkü performansının ardından ikinci turda da sahne alacak. Jürinin değerlendirmesinin ardından cumartesi akşamı sonuçlar açıklanacak. Cimuk, dereceye girmesi durumunda pazar günü ödül töreninde tekrar Rus sanatseverlerin karşısına çıkacak.
 
Performansının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Cimuk, "Yarışmada derece alırsam mutlu olacağım. Ben kendim için çaldım ve çok mutlu oldum. Cumartesi günü ikinci turda daha güzel çalacağım. Biraz heyecanlıyım ama her şey daha güzel olacak" dedi.
 
Tambi Asaad, Türkiye'yi temsil ettiği için mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti.
 
Cimuk'un, Bursa'da eğitim aldığı müzik firmasının sahibi Rüstem Avcı, "Güzel bir performans oldu. İki gün sonraki kategoriyi aşarak yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz" dedi. Avcı, "Sanatta yarışma yoktur, lezzetler vardır. Tambi de bu lezzetlerden biri" diye konuştu.
 
Tambi Asaad Cimuk'a nüfus cüzdanı, Türk vatandaşı olmasına ilişkin kararnamenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalamasının ardından Osmangazi Nüfus Müdürlüğü gece saatlerinde açılarak verilmişti. Daha sonra Bursa Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesine giden genç piyanist pasaport başvurusunda bulunmuştu. Cimuk pasaportunu Ankara'da teslim aldıktan sonra, İstanbul aktarmalı Petersburg'a hareket etmişti.

Kaynak: TRT

p>
nanKaffed

Share