Adıgece Okuma Yazma Kursu Başarı ile Tamamlandı

Kafkas Dernekleri Federasyonu Adıgey Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Adıgece okuma-yazma kursu başarıyla tamamlandı. Adıgece konuşabilen fakat okuma/yazma bilmeyenler için düzenlenen kursta Adıgecenin iki lehçesinde (Kabardeyce ve Adıgeyce) okuma/yazma eğitimi verildi.

35 kursiyerin katıldığı program,  6-7 Aralık 2014 tarihlerinde Sn. Cevdet Soycan öğretmenliğinde, Nart Turun katkıları ile Ankara Gazi Park Otel’de yapıldı.  Hafta sonu sekiz ayrı oturumda gerçekleştirilen programa katılan kursiyerlerin tamamı Kabardeyce veya Şapsığca/Abzehce konuşabildiği için iki günlük program verimli ve başarılı oldu. Kursun ilk günü Adıgece harfler ve heceler, ikinci günü ise kelimeler ve telaffuzları çalışılmış, son oturumda hocamız tarafından tahtaya yazılan  bir  "wored" tüm kursiyerler tarafından seslendirilmiştir.

Sevgili hocamızın akordeonu  ile seslendirdiği şarkılarla son bulan iki günlük program amacına ulaşarak Adıgece konuşabilenler okur/yazar olarak mezun edilmiştir. Kursa katılanlar, okur/yazar olmak amacı ile  gerçekleştirilen bu  programın çok başarılı ve keyifli geçtiğini ve Adıgece okur/yazarlık açısından son derece iyi bir başlangıç olduğunu söylediler. Kursiyerler, aralarında kuracakları bir iletişim ağı ve  düzenleyecekleri okuma/yazma günleri ile çalışmalarını sürdürmeyi kararlaştırdılar. Kurs sonunda  Federasyonumuzun kursiyerlere yönelik hazırladığı anket ile programın eksik/yetersiz yanları ve bundan sonraki çalışmalar için önerileri derlendi.

Çalışmanın örnek düzeyde başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayan sevgili hocamız Cevdet Soycan'a, kursu düzenleyen Adıgey Çalışma Grubu'na ve tüm organizasyonu büyük bir özveri ile gerçekleştiren Sayın Yıldız Şekerci'ye teşekkür ediyoruz.nanKaffed

Share