Düzce Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Adıge Kültür Evi Açıldı

Kaffed heyeti Düzce Köprübaşı Ömer Efendi (Hacemziye) köyünde kurulan Adıge Kültür Evi’nin açılışına katıldı. Bundan 150 yıl önce 1864 yılında kurulan Hacemziye köyünde uzun yıllar okul olarak kullanılan bina, tadilattan geçirilerek kültür evi ve müze haline getirildi. Bir süredir kullanılmayan okul binası, Çerkes El Sanatları sanatçısı Orhan Halman, eski köy muhtarı Cengiz Coşkun, şimdiki muhtar Sedat Özbek ve Adıge (Çerkes) Kültür Evi Derneği Başkanı Hakan Dağ’ın özverili çalışmaları ile birlikte gönüllü katılımcıların  yardımlarıyla müze haline getirildi.
Adıge Kültür Evi’nin açılışına Düzce Valisi, Garnizon Komutanı, Düzce Belediye Başkanı, Düzce Üniversitesi Rektörü, Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü, Düzce Dernek Yöneticileri ve köy sakinleri ile birlikte çok sayıda soydaşımız katıldı. Yapılan protokol konuşmaları sonrasında Kültür Evi törenle açıldı. Kültür Evi hem halkımızın geleneksel değerlerinin sergilendiği müze hem de çeşitli sosyal faaliyetlerin yapıldığı kültür merkezi olarak hizmet verecektir. 
Çerkes kültürünün yaşatılması yolunda önemli bir kazanım olan Kültür Evinin tüm aşamalarında emeği geçen herkese Federasyonumuz adına teşekkür ederiz.
 
 

nanKaffed
Share