Kaffed Abhazya’yı Ziyaret Etti

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba'nın daveti üzerine Kafkas Dernekleri Federasyonu (Kaffed) ve Abhaz Dernekleri Federasyonu (Abhazfed) yetkilileri 14 Kasım Cuma günü Abhazya'da resmi görüşmelerde bulundu. Görüşmelere Kaffed adına Genel Başkan Yaşar Aslankaya ve Genel Başkan Yardımcısı Erol Taymaz, Abhazfed adına Genel Başkan Cengiz Koç ve Kültürel ve Sosyal Faaliyetler Sekreteri Atanur Aksoy katıldı.

Abhazya Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan toplantıya Abhazya'nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Abhazya Geri Dönüş Komitesi Başkanı Hrıps Copua, eski başkan Givi Dopua, DAAK Başkan Yardımcısı Gennadi Alamia ile Dışişleri Bakanlığı ve Geri Dönüş Komitesi yetkilileri de katıldı. Abhazya Cumhurbaşkanı Hacımba, Abhazya'nın pek çok sorunu olduğunu, bu sorunların çözülmeye başlandığını, ne kadar büyük olursa olsun tüm sorunların çözümlenebileceğini, fakat bunun için tek bir yumruk olunması gerektiğini, bu kapsamda Türkiye'de de birlikteliğin sağlanmasının önemli olduğunu, Kaffed ve Abhazfed'in hedeflerinin bir olduğunu, Abhazya'yı Abhazya yapmak için Ardzinba'nın belirttiği gibi hep birlikte çalışılması gerektiğini söyledi. Hacımba, savaştan önce Kafkas halklarının gösterdiği dayanışma olmasaydı bugün Abhazya'nın olamayacağını, sadece tehlike zamanlarında değil, tehlike olmadığı zamanlarda da birlik olunmasının önemini vurguladı ve Gürcistan'ın bizi birbirimizden ayırmak için yürüttüğü faaliyetlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Kaffed temsilcileri, Kaffed'in diasporada birliğin sağlanması amacıyla kurulduğunu ve her zaman bu doğrultuda çalıştığını, Abaza ve Adıge halklarının Türkiye'de iç içe yaşadıklarını, Kaffed'in Abaza ve Adıgelerin yaşadığı tüm bölgelerde örgütlü olduğunu, diasporanın Abhazya'nın en zor dönemlerinde birlik olduğunu ve bundan sonra da birlik olacağını dile getirdiler. Abhazfed yetkilileri, Abhazfed'in Abhaz dili ve  kültürünü korumak amacıyla kurulduğunu, Kaffed ile çözülemeyecek herhangi bir problemleri olmadığını belirtiler.

Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantılardan sonra, Cumhurbaşkanı Hacımba ile birlikte Sohum'un güneyinde Abhazya'ya dönenler için yapılan konutlar gezildi. Bu geziler sırasında, yapılan inşaatlar denetlendi, çalışmalar konusunda yetkililer kapsamlı açıklamalarda bulundu.

Bu ziyaretlerden sonra Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nda Dışişleri Bakanı Slava Chirikba ve Bakan Yardımcısı Kan Tania ile toplantı yapıldı. Dışişleri bakanı Chirikba, Cumhurbaşkanı Hacımba'nın Moskova'ya olan ziyaretinden sonra ilk resmi ziyaretinde Nalçik'e gittiğini, bunun Abhaz ve Adıge halkları arasındaki birlikteliğe verilen önemi gösterdiğini, Kuzey Kafkasya ve Türkiye'de bir ortak çalışma alanının oluşturulmasını istediklerini, Abhaz ve Adıge halklarının birbirinden ayrılmasının mümkün olmadığını, diasporadaki kuruluşların ortak amaçlar doğrultusunda birlikte çalışmasının önemli olduğunu vurguladı. Kaffed ve Abhazfed yetkilileri de Abhazya dışişleri bakanlığının genç ve dinamik bir kadroya sahip olduğunu ve etkili çalışmalar gerçekleştirdiğini, Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması ve izolasyonun kalkması doğrultusunda diasporanın çalıştığını, bu hedefleri gerçekleştirmek için birlikteliğin önemi olduğunu belirttiler.

 


nanKaffed

Share