Kaffed TkMM Ankara Grubu Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Türkiye'deki en önemli STK ağlarından olan TkMM’nin (Türkiye küçük Millet Meclisi) Ankara grubu Kasım Ayı Toplantısı, 1 Kasım 2014 tarihinde, Kaffed’in ev sahipliğinde federasyon genel merkezinde yapıldı.
 
Yazar ve Sendikacı Yaşar Seyman moderatörlüğünde yapılan toplantının gündem maddesi, “İç Güvenlik Paketi ve Yaşamımıza Getirebilecekleri" idi. Toplantının birinci oturumunda, katılımcı STK temsilcileri gündem maddesi ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. İkinci oturumda ise siyasi parti temsilcileri konu ile ilgili görüşlerini açıkladıktan sonra, STK temsilcilerinin sorularını cevapladılar.
 
Toplantı sırasında, hükümetin 6-7 Ekim günlerinde Kobani destek eylemlerindeki “şiddet  ile mücadele etmek” argümanından yola çıkarak hazırlamış olduğu, İç Güvenlik Paketinin yasalaşması halinde özgürlüklere ciddi sınırlamalar getirilecek olmasından duyulan kaygılar dile getirildi. Yasa teklifi ile ilgili genel görüşlerin yanı sıra aşağıdaki bazı konular özellikle vurgulandı:
 
*Şüphelilerin üstünün, konutunun, işyerinin aranma şartlarını düzenleyen maddede yapılacak değişiklik ile aramalar kolaylaştırılacaktır. Teklif ile arama kararı için ‘somut delillere dayalı kuvvetli şüphe’ yerine ‘makul şüphe’ yeterli sayılacaktır.
*Zaten uygulanmasında sorunlar olan avukatların soruşturma dosyasına ulaşım hakkı sınırlandırılabilecektir.
*Dinleme, tüm telekomünikasyon iletişiminin takibi, gizli soruşturmacı atanması veya teknik takip yapılması gibi tedbirlerin uygulanabileceği suçlar listesi genişletilmektedir.
*Düzenleme kabul edilirse polise yakaladıklarını savcıya haber vermeden 24 saat alıkoyabilme yetkisi verilmektedir.
 
Toplantı tutanakları www.tkmm.net internet adresinde kamuoyuna ile paylaşılacaktır.
div>
nanKaffed
Share