Çerkesler Anadillerinin Korunmasını İstiyor

Dünya Adige Dili Günü kapsamında Karesi AVM´de düzenlenen konferansta Çerkesler, ana dillerinin korunması için destek istedi. Çerkesler, "Ana dilini unutan insan dilsizdir" diyor.

p>

Balıkesir Adige Derneği´nin ev sahipliğinde, Dünya Adige Dili Günü kapsamında Karesi AVM´de düzenlenen konferansta Çerkesler, siyasetçilerden ana dillerinin korunması için destek istedi. Balıkesir Adige derneği Başkanı Erhan Savkaf, "Biz Çerkesler, ana dilini bilmeyene ´zebug´ deriz; yani ´dilsiz´ deriz. Ana dilinizi bilmiyorsanız dilsizsiniz demektir. Bu dilsizliğimize çare aramak istiyoruz" diyerek konferansın amacını vurguladı. Konferansa Prof.Dr. Haç´emız Mir, Doç. Şhalao Susana, Doç. Dole Ruzana, Yrd.Doç. Sinem Vatanartıran konuşmacı olarak katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Büyükşehir belediye başkan adayı Sami Sözat, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Altıeylül belediye başkan adayı Zekai Kafaoğlu, AKP Karesi belediye başkan adayı Yücel Yılmaz, CHP´li ve AKP´li yöneticiler ve partiler de, konferansın konukları arasındaydı. Başkan adayları, konferansın başlangıcını izleyerek, seçim çalışmaları için salondan ayrıldılar. 
      
BİZE YARDIMCI OLUN
Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFED) Başkanı Yaşar Aslankaya da, konuşmasında Çerkesçenin 4 bin yılllık bir geçmişi olduğunu belirtti. Aslankaya, "1864 yılında sürgüne tabi tutulan Çerkeslerin, dilini kaybetmek üzere olduğunu hatırlatmak isterim. Bu eşi benzeri olmayan dili, kültürü Çerkesler kaybetme aşamasında. Bu dilin kültürün kaybolmasına seyirci kalmak bir cinayetle eşdeğerdir. Bu kadar çok sesli, bu kadar mükemmel bir dilin kaybolmasına lütfen seyirci kalmayınız. Biz bu Cumhuriyetin asli unsurlarındanız. Bu ülkenin her türlü sorununun içindeyiz. Bizim de dilimizi kültürümüzü yaşamamız için lütfen yardımcı olunuz" dedi. 
      
BİZ BU ÜLKE İÇİN SAVAŞTIK
Balıkesir Adige Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Caner Zağlı da, konuşmasında Çerkeslerin, Türkiye´ye yaptığı katkıya dikkat çekti. Zağlı, "300 yıl Çarlık Rusyası ile savaştıktan sonra Balkanlardan sürgün edilmiş bir halkız. Sürgünden sonra dünyanın 40´tan fazla ülkesine dağıldık. Bizler de, vatan kabul ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti´nde yaşamaktayız. Türkiye´nin birliği, kalkınması ve gelişmesi için üzerimize düşen görevi bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapacağız. Çerkesler, Kurtuluş Savaşı öncesinde ve savaş sırasında bu ülke için üzerine düşeni en iyi şekilde yaptılar, yapmaya devam etmektedirler. Biz Çerkesler, Yunan işgaline karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsiniz, Hamidiye kahramanı Rauf Orbay´ız, edebiyatta Ömer Seyfettiniz, Halide Edip Adıvar´ız, minderde sırtı yere gelmeyen Gazanfer Bilge´yiz, Futbol´da Süleyman Seba, Can Bartu´yuz, sinemada Türkan Şoray´ız, Ediz Hun´uz, televizyonda Halit Kıvanç´ız. 150 yıl önce Türkçe bilmiyorduk, bugün ise ana dilimizi bilmiyoruz ve öğrenmek istiyoruz" diye konuştu. 

 


nanKaffed

Share