Katliam olan yerde olimpiyat yapmayın

[HÜRRİYET] Çerkesler, 2014 Kış Olimpiyat Oyunlarının Rusya Federasyonu’na bağlı Soçi şehrinde düzenlenmesini protesto etti. Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) öncülüğü’nde Ankara’da bir araya gelen Çerkesler Soçi’nin 1864’de yaşanan Çerkes soykırımı ve sürgününü simgesi olduğu gerekçesiyle Rusya Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi yaptı. Ellerinde “Olimpiyat kar üstünden yapılır kan üstünden değil, kızılçayır kanlarını karlar örtmez, olimpiyat soykırımı unutturamaz” yazılı döviz ve pankartlar bulunan kalabalık sloganlar atarak tepkilerini dile getirirken, temsili olarak olimpiyat ateşi de söndürüldü.

Çerkes Andı okuyan kalabalık daha sonra gökyüzüne dilek fenerleri bıraktı. 6-23 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı Soçi’de Çerkeslerle ilgili unutulan ve unutturulmak istenen bir gerçeğin bulunduğunu belirden Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya ise yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

SOYKIRIM TANINSIN

“1864’de yaşanan Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün simgesidir. Soçi Olimpiyatları, Kızıl Çayır olarak bilinen yerde düzenleniyor. Olimpiyat barış, dostluk, kardeşlik, sevgi ve saygı içinde yarışmak değil midir? Ne yazık ki, amacı barışı ve uluslararası işbirliğini spor yoluyla yükseltmek olan olimpiyat, Çerkeslerin katledildiği bölgede yapılacaktır. Soçi Kış Olimpiyatları’nın yapılması, yaşanan acıları yeniden canlandıracaktır. Çerkesler adına; halkımızın yaşadığı soykırım ve sürgünün, Rusya Federasyonu ve dünya kamuoyu nezdinde tanınmasını talep ediyor ve Rusya Federasyonu’nun, tarihi ile yüzleşerek, özür dilemesini bekliyoruz."

Oğuz Demir

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/78736/4369/1/cerkeslerden-olimpiyat-protestosu

p>

{gallery}/haber/federasyon/2014/soci{/gallery}

 

 

nanKaffed

Share