1 milyon dolarla Rusya’ya kaçtı

[SABAH GAZETESİ] Çeçenistan Fahri Konsolosu Medet Ünlü suikastının tetikçisi Murat Aluç'un Rusya'ya kaçtığı saptandı. Murat Aluç'un, Kadirov ile bağlantılı kişilerden 1 milyon dolar para aldığı belirlendi

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Ünlü'nün 22 Mayıs'ta Ankara'da öldürülmesi olayı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Tetiği çeken Murat Aluç'un suikast karşılığı 1 milyon dolar aldığı ve İzmir üzerinden Rusya'ya kaçtığı belirlendi. Tetikçi Murat Aluç'un bağlantılarını araştıran İstanbul Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Aluç'un yaşadığı Kâğıthane, Gültepe ve Nurtepe semtlerinden çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Aluç'un, tetiği çekmek için anlaşmasından sonra Ankara'ya gitmek üzere, Gültepe'de otomobil hırsızlığı yapan bazı isimlerden çalıntı araba istediği ve tedarik edilen araçla suikastı gerçekleştirmeye gittiği belirlendi. Hatta Aluç ve şoförünün Bolu'da kaza yaptığı, kaza sonucunda aracın kullanılamaz hale geldiği tespit edildi. Aluç ve şoförü planı aksatan bu kazanın ardından İstanbul'a geri döndü. Daha sonra Gültepe'de bulunan bir Rent-A Car şirketinden araç kiralayan Murat Aluç'un, şoförlüğü olmadığı için Ömer Peltek isimli gençten, Ankara'ya gezmeye giderken kendisine eşlik etmesini istediği anlaşıldı. Bu isteği kabul eden Peltek, suikastın gerçekleşmesinin ardından olaydan haberdar oldu. Tetiği çekenin Murat Aluç olduğunu, güvenlik kameralarından alınıp gazetelerde yayınlanan fotoğrafları gören kişiler ihbar etti. Kâğıthane ilçesinde Gültepe ve Nurtepe'de birçok adrese baskın yapan polis, Mecidiyeköy'de Aluç ile aynı evde yaşayan Dilara S. isimli kadını Ankara'ya götürerek sorguladı. Ancak Dilara S.'nin hiçbir şeyden haberdar olmadığını söylediği bildirildi. Cinayetin ardından bir süre Kâğıthane'de bir evde gizlenen, daha sonra İzmir'e geçtiği belirlenen Murat Aluç'un buradan Rusya'ya kaçtığı, suikast için Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov ile bağlantılı olan bazı kişilerden 1 milyon dolar para aldığı belirlendi. Emniyet Aluç'un Eskipazar'da yaşayan anne ve babasını da gözaltına alınarak sorgulandı. Aluç'un anne ve babasının oğullarının adının karıştığı olayla ilgili herhangi bir bilgilerinin olmadığını söyledikleri bildirildi. 

GÖRÜNTÜLER İZLETİLDİ 
Emniyet, Ömer Peltek'in iki ağabeyinin ifadesine de başvurdu. Gözaltına alınanlara güvenlik kamerası görüntülerini izleten polisin, tetiği çeken ve şoförlük yapan kişilerin Murat Aluç ve Ömer Peltek oldukları konusunda hiçbir şüphelerinin kalmadığı kaydedildi. Suikast sırasında Murat Aluç'un şoförlüğünü yapan Ömer Peltek'in ailesi ise çocuklarının böyle bir olaya karışmasından dolayı hayli rahatsız olduklarını söyledi. 
span>

p>

 

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/06/13/1-milyon-dolarla-rusyaya-kacti

p>
nanKaffed

Share