Saadet Partisi İst. İl Başkanı: Büyük Sürgünü’nün Yıl Dönümünde Çerkeslerin Acılarını Paylaşıyoruz

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer, Büyük Çerkez Sürgünü'nün 149. Yıl Dönümü İle İlgili Bir Basın Açıklaması Gerçekleştirdi.

Bugün 21 Mayıs,

Çerkeslerin 1864'de maruz kaldıkları zulüm, soykırım ve sürgününün 149.yıldönümü,

Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları Kafkasya'da büyük bir geçmişe sahip Çerkesler ve Kafkas halkları, yüzyıllarca süren onurlu bir direnişe rağmen, emperyalist devletlerin ve Çarlık Rusya'sının hak hukuk tanımaz politikaları ve stratejik sinsi hedefleri doğrultusunda soykırıma uğratıldı ve Kafkasya’dan koparıldılar.Milli Görüş'ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi olarak, zulme uğrayan Çerkes ve Kafkas halklarının acılarını kalplerimizde hissettiğimiz bu günde, bu acılarını hep beraber paylaştığımızı bir kere daha ilan ediyoruz.Büyük sürgün öncesi, Çerkeslerin ve Kafkas halklarının yıllarca süren, Ruslarla yaptıkları savaşlarında, zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadeleyi unutmamız asla mümkün değildir. Ancak kahramanca yapılan bu mücadele her türlü gayrete rağmen olumsuzlukla sonuçlanınca Ruslar bu fırsatları iyi değerlendirip işgal girişimlerini başlatmış oldular.

Kafkasyalı kardeşlerimizin kahramanca mücadele verdikleri yere bugün, Ruslar, Kraznaya Polyana,yani kızıl cayır diyorlar. Rus zulmü ve vahşeti karşısında şehit olan, Kafkasyalı kardeşlerimizin kanlarının boşa akmadığını, Kafkas halklarının bugün Rusya'da verdikleri mücadele bizlere hatırlatmakta, ve soykırımı, sürgünü ve zulmü bir kez daha gözlerimizin önüne sermektedir.21 mayıs 1864 tarihinde Çerkesler ve Kafkas halkları, sahip oldukları evlerinden, topraklarından ve vatanlarından koparılıp büyük sürgüne uğratıldılar. Bu sürgün süreci çok acımasız, zalimce ve kanlı gerçekleşti. Gemilere doldurulan insanlar hiç bilmedikleri, tanımadıkları çeşitli ülkelere doğru yola çıkarıldılar. Fazla yüklenen gemilerin bazıları insanlarla beraber battı. Baş gösteren hastalık ve açlık nedeniyle on binlerce insan öldüğü için denize atıldı. Gemilerden karaya sağ çıkan insanları da ise yine açlık ve hastalıklar bekliyordu. Hiç bir şeyleri olmadan gittikleri ülkelerde gösterilen yerlere yerleşip bir hayat kurana kadar çok büyük zorluklar ve çileler çektiler.

Çerkeslerin sürgün neticesinde gönderildikleri coğrafyalara bakıldığında, çok dağınık olduğu, Başta Türkiye olmak üzere, Balkanlar, Almanya, Amerika, Ürdün, Suriye ve İsrail de büyük Çerkes nüfus olduğunu görmekteyiz. Türkiye’de yaşayan Çerkes kardeşlerimiz ve diğer etnik kökene sahip olan Türk, Kürt, Laz, Gürcü ve diğer kardeşlerimiz 75 milyon, bu vatan için kanıyla canıyla hizmet etmişlerdir.

Biz saadet partisi ve milli görüş olarak diyoruz ki: 

Türkiye’de yaşayan 75 milyon kardeştir. Etnik kökeni ne olursa olsun bizim mayamızda İslam vardır, İslam kardeşliği vardır. Yine etnik kökeni ne olursa olsun, bir ve beraber çarpan yüreklerimiz ''YENİ BİR DÜNYA''yı mutlaka kuracaktır.

Tekrar ''Büyük sürgün'' ün bu yıldönümünde Çerkes kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

Saygılarımızla...

Selman ESMERER
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı

 


nanKaffed

Share