Çerkeslerin Acısını Paylaşıyoruz

Kafkas Dernekleri Federasyonu 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Etkinlikleri'ne ilişkin bir bildiri yayınlayarak Çerkeslerin acısını yüreğinde hisseden herkesi 25 Mayıs günü Samsun'da yapılacak etkinliklere çağırdı:


21 Mayıs: Çerkeslerin acısını paylaşalım...

21 Mayıs Çerkeslerin soykırım ve sürgün günüdür. 1763'de başlayan Rus-Kafkas Savaşları tam 101 yıl sürdü. Savaş, 21 Mayıs 1864'da Soçi Olimpiyatları'nın yapılacağı Kbaada vadisinde (şimdiki adıyla Krasnaya Polyana'da) Çerkeslerin son direnişinin de imha edilmesiyle sona erdi. Çarlık Rusyası, Çerkesleri işgal ve ilhak ettiği anayurtlarından kopardı. Soykırım ve sürgün sonucu 500,000'e yakın Çerkes yaşamını yitirdi, nüfusun %90'ı (yaklaşık 1,5 milyon insan) çok kısa sürede anayurtlarından çıkarıldı ve Osmanlı topraklarına, Tuna Nehri'nden Amman'a kadar geniş bir bölgeye darmadağınık yerleştirildi.

Bu soykırım ve sürgün sonucu günümüzde Çerkes nüfusunun %80’i diasporada yaşamaktadır. Dünyada en büyük Çerkes nüfusu Türkiye’de bulunmaktadır. Suriye, Ürdün, Mısır, İsrail gibi ilk yerleşim bölgeleri dışında, sonradan yer değiştirmelerle birlikte bugün dünyanın pekçok ülkesinde Çerkes yaşamaktadır.

Çerkesler her yıl 21 Mayıs'ı soykırım ve sürgün günü olarak anmakta, yaşadıkları bu trajedinin Rusya Federasyonu ve Türkiye başta olmak üzere tüm ülkeler tarafından tanınmasını, uğradıkları tarihsel haksızlığın telafi edilmesini istemektedirler. Bu nedenle her yıl 21 Mayıs'ta düzenlenen anma etkinlikleri, aynı zamanda bu trajedinin tanınması ve haksızlıkların giderilmesine yönelik bir çağrı içermektedir.

Bu yıl Türkiye'deki anma etkinliği,  55 derneği ile Türkiye'nin her yerinde örgütlü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) öncülüğünde 25 Mayıs Cumartesi günü Samsun'da yapılacaktır. Saat 18:30'da Samsun Sahil Yolunda düzenlenecek olan bu etkinliğe katılması için tüm kamuoyuna ve basın kuruluşlarına çağrıda bulunuyor, halkımızı 25 Mayıs günü Çerkeslerin acısını paylaşmaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

p>

21 Mayıs etkinlikleri 18 Mayıs günü "19. yüzyılda Rus-Kafkas Savaşları'nda sürgün edilen, yok edilmek istenen Kuzey Kafkas halklarının anısına" Kartal Belediyesi tarafından dikilen Sürgün Anıtı'nın açılışı ile başladı. 25 Mayıs günü Samsun'da düzenlenecek kitlesel anma etkinliğine kadar hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler kapsamında Kaffed'in çağrısına cevap veren siyasi partiler,  sivil toplum kuruluşları, gazeteciler, araştırmacılar, Çerkeslerin acısını paylaştıklarını açıkladılar. Basın yoluyla yapılan veya bize ulaşan açıklamaları okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz:

p>

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Acınızı Paylaşıyorum

p>

Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan: Büyük Sürgün Unutulmayacak

p>

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Acılarını Yüreğimizle Paylaşıyoruz

p>

Barış ve Demokrasi Partisi: Çerkes Halkının Acılarını Paylaşıyoruz

p>

Saadet Partisi: Büyük Sürgünü'nün Yıl Dönümünde Çerkeslerin Acılarını Paylaşıyoruz

p>

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan: Acınızı Paylaşıyorum

p>

İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş: Acınızı Paylaşıyorum

p>

İstanbul Milletvekili Deniz Baykal: Sürgünde Hayatını Kaybedenleri Rahmetle Anıyor, Acılarınızı Paylaşıyorum

p>

İstanbul ve Bursa Eski Milletvekili Onur Öymen: Sürgünün 149. Yılında Çerkeslerin Hala Devam Eden Sorunları Çözülmeli

p>

ATO Başkanı Salih Bezci: Çerkes Halkının Bu Acı Gününü Yürekten Paylaşıyorum

p>

 


nanKaffed

Share