Mersin Derneği TRT’yi Kınayan Basın Açıklaması Yaptı

 

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği, TRT'nin Abhazya Cumhuriyeti'ne karşı yapmış olduğu saygısızlığı, bir basın açıklaması ile kınadı.
 
100'den fazla hemşerimizin katıldığı etkinlik, kısa sürede mitinge dönüştü. 14 Nisan Pazar günü saat 10.00'da TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü önünde toplanan her kavimden ve yaştan Çerkes, "Bağımlı TRT, Bağımsız Abhazya", "Abhazya özgürdür, özgür kalacak", "Utan TRT, misafirini kovdun", "23 Nisan politikaya alet edilemez" sloganları ile bir araya geldi.
 
Dernek Başkanı İbrahim BURCU'nun yaptığı açış konuşmasından sonra üyelerimizden Metin ÖZGER, tepkimizin nedenini sunan  basın açıklamasını okudu.
 
Yerel Basın yanında Anadolu Ajansı ve Ulusal Basının bölge temsilcilerinin de bulunduğu etkinlik, aynı sloganların tekrarlanması ve Dernek Başkanımız İbrahim BURCU'nun, vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılığa teşekkür konuşması ile sona erdi.
 
Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliğine katılmaları tatsız ayak oyunları ile engellenen Abhazya Çocukarını, Mersin'de yapılacak özel bir programa davet etmek planı çalışmalarımız başlamıştır.
 
Etkinliğimizle ilgilenen duyarlı hemşerilerimize teşekkür ederiz.
 
... Yanımda tecrübeli bir gazeteci var; "Abi, zamanlama acemice olmuş, siyasi partiler bile pazar sabahı toplantı yapmaz..." diyor, "Neden?"; "İnsanlar gelmek istemez, bir pazar var işte geç kalkacaklar, kahvaltı filan..."; "Neyse..." diyorum, "Haklısın, neyse, olana razıyız...".
... Biraz sonra yine yanıma geliyor; "Basın açıklaması 20 bilemedin 30 kişiyle olur, şimdi emniyet saydı 100'ü geçmişsiniz, ne diyelim? Miting gibi oldu sanki..."; "Tamam" diyorum "Aynen öyle de... Miting gibi Basın açıklaması..."
 
Ş. Şamil KOÇ
 
{gallery}/haber/diaspora/2013/mersin/trt{/gallery}
 

BASIN BİLDİRİSİ

p>

14.04.2013

p>

TRT Çocuk Kanalı'nın düzenlediği 35. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, tüm dünyadan çocukların katıldığı, çocuklar arasında barış, sevgi ve dostluğun gelişmesine katkıda bulunan çok önemli bir etkinliktir.

p>

Bu yıl şenliğe davet edilen 47 ülke arasında Abhazya'nın da olmasından büyük bir mutluluk duyduk. Sadece ulusal egemenliğinin tanınmasını istediği için 1993 yılından beri baskı ve ambargo altında yaşayan Abhazya'nın çocukları için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğu açıktır.

23 Nisan Çocuk Şenliği için TRT tarafından hazırlanan http://www.trt23nisan.com/ sitesinde "Katılımcı ülkeler" listesi altında Abhazya'nın ismi yer alırken, Gürcistan'dan gelen baskı sonucu "Abhazya" isminin 1 Nisan 2013 günü "Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan" olarak değiştirilmesi büyük bir skandaldır.

"Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan" adı altında bir ülke olmadığı gibi, Abhazya adına 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılacak çocukların hiçbiri Gürcistan vatandaşı değildir ve hayatlarında hiçbir zaman Gürcistan yönetimi altında yaşamamışlardır.

Bu gerçeklere rağmen, bağımsız bir ülkenin resmi kuruluşu olan TRT'nin Gürcistan'ın baskılarına boyun eğmesi ve Abhazya'yı sanki bu devletin bir özerk bölgesi gibi göstermesi, hem tüm Abhazya halkına, hem de Türkiye'de yaşayan tüm Abhazlara ve Kuzey Kafkasya halklarına hakarettir.

Dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan 23 Nisan ruhunun kirli politikalara alet edilmemesini ve şenliğe davet edilen Abhazya'daki çocukların, ilgili sitede ilk ilan edildiği gibi, kendi isimleri ile şenliklere katılmasını talep ediyoruz. TRT haklı taleplerimize olumlu cevap vermezse, bu tutumunu Türkiye'nin her yanında örgütlü 54 derneğimiz ile birlikte protesto edeceğimizi ilan ediyoruz.

“Abhazya” Ulusal Egemenliğini, binlerce evladını şehit vererek kazanmış, Özgür ve Bağımsız bir devlettir. Orada yaşayan soydaşlarımızın acı ve kahramanlıklarla dolu savaş günlerine Türkiye Çerkesleri de bütün güçleriyle destek vermiş, yardım kampanyaları ve destek mitingleri düzenlemiş, hatta birçok gencimiz, savaştaki kardeşlerine destek için Abhazya’ya gitmiş, 6 tane Türkiye doğumlu Çerkes genci bu savaşta şehit olmuştur.

Abhazya’daki soydaşlarının yanında, Kafkas Dağlarında yatan şehitlerimizin, özgürlük uğruna feda ettikleri canlarının bedeli olan “Bağımsız Abhazya” böylesine ucuz kelime oyunları ile yok sayılamaz.

Bu yapılan saygısızlık, sadece Abhazya Cumhuriyeti’ne değil, tarihte Osmanlı’nın yüzlerce yıl sınır bekçiliğini yaptıktan sonra, kesilen destek nedeniyle savaşı kaybeden, sonuçta cennet vatanlarından ayrılıp Osmanlı topraklarına dağıtılan bütün Kafkasyalılara yapılmış demektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda etkin rolü bulunan ecdadımızın tarihe geçmiş kahramanlıklarına ve Anadolu topraklarında yatan şehitlerimize de böyle bir vicdansızlığı izah edemezsiniz.

Başta TRT Kurumu olmak üzere, tüm ilgililerden, bu yapılan düşüncesizlik için bir özür bekliyoruz. Her yıl coşku ile kutladığımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin Egemenlik simgesi olan 23 Nisan Bayramını bundan sonra, soydaşlarımıza saygısızlık edilen bir gün olarak hatırlamak istemiyoruz. Ulusal Egemenliğini kazanmak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış olan Abhazya çocuklarının da TRT’nin bu anlamsız girişimlerine rağmen, her zaman her koşulda başımızın tacı olduklarını, onları kendi çocuklarımızdan farklı görmeyeceğimizi tüm dünyaya huzurunuzda ilan ediyoruz.

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği

p>

 

 

div>
nanKaffed

Share