Ankara Derneği’nde14 Mart Adıge Dili ve Yazını Günü Kutlandı

14 Mart 1853 tarihi, Bersey Wumar tarafından günümüzde kullandığımız AdıgeAlfabesi’nin yayımlanışının yıldönümüdür.  Başka bir deyişle Adıgecenin (tekrar) yazılı hale geldiği bir dönüm noktası..

Günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Adıgece, Adıge halkının binlerce yıllık deneyim ve kültürünün ürünüdür. Tüm insanlığın önemli bir varlığı olan Adıgecenin korunması ve geliştirilmesi için 14 Mart, 2000 yılından beri Adıgey Cumhuriyeti’nde Adıge Dili ve Yazısı Günü olarak kutlanmaktadır.

Bu önemli günde ''Adigebze konuşma ve Adigebze yazma'' nın önemini tekrar vurgulamak, bu günü kutlamak için 16 Mart Cumartesi akşamı Çerkes Derneği’ nde bir program düzenlendi. Derneğimizde verilmekte olan dil kurslarına katılan kursiyerlerimizin hazırladığı, tamamen anadilde sunulan programda, öncelikle Adığe diline dai ralfabe çalışmalarına, tarihçesine, günümüzdeki kullanımına ve  konuşulduğu coğrafyalara dair bilgiler aktarıldı. Yazıların, şiirlerin paylaşıldığı gecede, müzik grubumuz da anadildeki şarkılarla gecemize ayrı bir renk kattı. Gecede emeği geçen bütün kursiyerlerimize, dil kursu öğretmenlerimize, anadili yaşatmak adına sahip çıkan, katkı verme çabasında olan insanlarımıza ve değerli üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Ankara Çerkes Derneği

{gallery}/haber/diaspora/2013/ankara/14_mart{/gallery}


nanKaffed

Share