Kahramanmaraş Derneğinde 14 Mart Adığe Dil Günü Kutlandı

14 Mart Adığe Dil Günü çerçevesinde, derneğimizde gençlik komisyonu tarafından özel bir program düzenlendi. Sunuculuğunu Ahmet Tambay'ın yapmış olduğu program, değerli thamademiz Fethi Uğurlu tarafından yapılan houh ile başladı. Dernek Başkanımız Lisan alkış ise günün anlamına binaen Adığebze açılış konuşmasını yaptı.

Programda sırayla,  Kübra Alagöz'den "Stım Shıgue" adlı wored, Dila Alagöz'den anlamlı bir şiir ve ardından Aytek Atalar'dan "Si Duney" adlı wored seslendirildi. Dilimizin kaybolmaya yüz tutmasını yansıtan anlamlı bir tiyatronun sahnelenmesi ve Dila Alagöz'den "Adığe Nıse" adlı wored'in seslendirilmesinden sonra sayın Hami Koç, Nadir Yamaç Ve Aydın Balıkçı'nın jüri üyeliklerini yaptıkları bilgi yarışmasına geçildi. Genç Beyler ve bayanların yarıştığı yarışmada türkçe sözcükler Adigebze'ye çevirilmeye çalışıldı. Toplam 21 sözcüğün sorulduğu yarışmayı 15 soruyu bilen Emran Bozkurt ve grubu kazanırken, gençler 6 soruda kaldı. Ödül merasiminde Emran hanım güzel bir jest yaparak kazandıkları ödülü gençlere hediye etti. Programa konuk olarak çağırılan ve dernek başkanımızın Namık Kemal Mah.'nde oturan Suriyeli Çerkes aile de sahneye davet edildi ve kendileri bir teşekkür konuşması yaptı. Programın sonunda gençlik komisyonu başkanımız Semih Canbolat, katılanlara teşekkür ederek, bundan sonra da güzel etkinliklere devam edeceklerini söyledi.

Program Bitiminde  derneğimize davet edilen kişisel gelişim uzmanı psikoterapist sayın Hifa Nesrin Saçmalı, gençlere tavsiyelerde bulunmak üzere bir konferans verdi.

Dernek yönetim kurulu olarak; bu güzel programı düzenleyen gençlik komisyonumuz üyelerine, emeği geçen tüm gençlere, hediyeleri için Germenicia Çini hediyelik yetkili Mutlu Bolat'a, katılım sağlayan hemşehrilerimize ve verdikleri güzel bilgilerden dolayı sayın  Hifa Nesrin Saçmalı'ya tek tek teşekkürlerimizi sunarız.

Kahramanmaraş Kafkas Derneği

{gallery}/haber/diaspora/2013/maras/14mart{/gallery}


nanKaffed

Share