Maraş Derneğinde Arslanbey Özel Programı

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü münasebetiyle 10 Şubat pazar günü derneğimiz üst salonunda "Milli Mücadele Ve Çerkesler" konulu özel program düzenlendi. Programa Merhum Arslan Toğuzata (Arslanbey)'nın hayatta kalan tek oğlu olan Sayın Mahmut Toğuz davetlimiz olarak Ankara’dan iştirak etti. Ayrıca Kahramanmaraş belediye başkan yardımcısı Sayın Cevdet Kabakçı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın İbrahim Özdemir ve Emekli Öğretim Görevlisi İlahiyatçı Sayın Mücahit Arslan da konuk oldular. Ayrıca programa Göksun Belediye Başkanı Sayın Yrd.Doç.Dr.Ramazan Hurç da dinleyici olarak iştirak etmiştir.

Sunuculuğunu derneğimiz gençlik komisyonu başkanı Semih Canbolat'ın yaptığı program öncesinde programın ruhuna uygun olarak gençlerimiz müzik dinletisi sundular. Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda, Canbolat açılış konuşmasını yaparken konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"Tarih bilimi, insanları üçe ayırır: tarihi araştıran bilim insanları, tarihi okuyanlar ve tarihi yazanlar. Bizler şüphesiz ki tarih yazan bir ceddi torunlarıyız. Bir tarih yazıldı ki Maraş'ta; düzenli ordularla, son teknolojilerle silahlarla değil, kalplerindeki iman yüreklerindeki cesaret ile attı düşmanı atalarımız topraklarımızdan. Önce Yüce Allah'ın inayeti sonra Sütçü İmam'ın çaktığı ilk kıvılcım, Rıdvan Hoca'nın imanları parlatan coşkunluğu ve büyük komutan Arslanbey'in üstün askeri ve siyasi liderliği sayesinde Maraş'ımızın her biri kahraman olan halkının yazdığı destanı ve yurt sathında düşmana karşı büyük mücadeleler vermiş ve zaferler kazanmış büyüklerimizi bir kere daha hatırlamak için buraya toplandık..."strong>

p>

Dernek başkanımız Sayın Lisan Alkış'ın teşekkür konuşmasının ardından konuşmalarını sunmak üzere sayın Cevdet Kabakçı'ya söz verildi. Kabakçı, kurtuluş mücadelesinde yaşanılan olaylardan bahsederken, büyüklerinden duyduğu hatıralara da yer verdi. Daha sonra sayın İbrahim Özdemir'in "Milli Mücadele Ve Çerkesler" konulu sunumlarını projeksiyon eşliğinde gerçekleştirdikten sonra, onur konuğumuz sayın Mahmut Toğuz'a söz verildi. Toğuz da babası merhum Arslanbey'in milli mücadeledeki rolünü doyurucu bilgilerle anlattı.  Derneğimizin inşaa aşamalarında desteklerini gördüğümüz ve 11 şubat 2005 tarihinde katılmış olduğu bir programda "Sakarya" adlı şiiri okurken kalp krizi geçirerek vefat eden Kahramanmaraş Belediyesi Eski Bşk.Yrd. Merhum Necmettin Gevri'nin de anıldığı program, Sayın Mücahit Arslan hocamızın güzel sesinden okumuş olduğu Kur'an-I Kerim tilaveti ile sona erdi.

Derneğimiz yönetim kurulu olarak, programımıza iştirak eden ve verdikleri doyurucu bilgilerden Dolayı Sayın Mahmut Toğuz'a, Sayın Cevdet Kabakçı'ya, Sayın İbrahim Özdemir'e, Kur-An'ı Kerim Tilavetinden Dolayı Sayın Mücahit Arslan'a, Göksun Belediye Başkanı Sayın Yrd.Doç.Dr. Ramazan Hurç'a ve katılan tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimizi sunarız.

KAHRAMANMARAŞ KAFKAS DERNEĞİ


nanKaffed

Share