Kafkas Kültür Derneği Üyeleri Ankara’da Buluştu

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Suriyeli Soydaşlarına Destek İçin Ankara’daydı.

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği yönetim kurulu ve üyelerinden oluşan 10 kişilik bir heyet, Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından 5 Ocak 2013 tarihinde Suriye’de yaşayan Çerkeslerin durumuna dikkat çekmek ve anavatana dönüşlerindeki engellerin kaldırılması amacıyla Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde düzenlenen basın bildirisi için Ankara'ya gitti.

Samsun'dan Bursa'ya, Reyhanlı'dan Ödemiş'e Türkiye’nin dört bir yanından Kafkas kültür derneklerinden yoğun talep gören program büyükelçiliğe doğru yürüyüşle başladı. Sloganlarla, savaş altında kalan Çerkes soydaşlarının durumuna dikkat çekilmeye çalışıldı. Kafkas Dernekleri Federasyon Başkanı Vacit Kadıoğlu, Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle zor durumda olan soydaşlarının anavatana dönüşünün sağlanması talebine karşılık Rusya Federasyonu yönetiminin kota uyguladığını ve bu husustaki taleplere karşı duyarsız davrandığını, kota engelinin mutlaka kaldırılması ve soydaşlarının anavatana dönüş kapılarının açılması talebini dile getirdi.

Basın bildirisi bitiminde kalabalık grup herhangi bir olay yaşanmadan dağıldı. Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği başkanı Lisan Alkış da, Suriye’de savaş altında kalan soydaşlarımız için her tür desteği göstereceklerini belirtti.

div>
nanKaffed

Share