Çerkeslere Rusya Kotası

[YENİ ŞAFAK] Suriye'de zor durumdaki Çerkesler anavatanlarına dönmek istiyor. 150 bin nüfustan 500 aile Türkiye'ye gelirken, Rusya'nın oturma iznine koyduğu kota nedeniyle Çerkesler topraklarına dönemiyor.

İç karışıklıkların yaşandığı ve suların 23 aydır durulmadığı Suriye'de Çerkesler de zor günler geçiriyor. Tarihi boyunca pek çok sürgüne maruz kalan ve Anadolu'nun çeşitli bölgelerine dağılan Çerkeslerin iç karışıklık nedeniyle Kafkasya'ya dönmek istediklerini anlatan Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, yaşanan iç savaşın Suriye'deki pek çok insan gibi Çerkeslerin de yaşam hakkını tehdit ettiğini söyledi. Şu an Rusya Federasyonu topraklarında bulunan Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey ve Balkar Cumhuriyeti ile Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'nin anavatan olduğunu kaydeden Seymen, Rusya'nın bu topraklarda oturma iznine koyduğu yıllık kota nedeniyle Çerkeslerin topraklarına dönemediğini belirtti. Rusya'nın koyduğu bu kotanın yalnızca Çerkesleri değil, oturum almak isteyen herkesi kapsadığını da dile getiren Seymen, 'Çerkesler oturum almasın diye ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar' dedi.

HAKKIMIZI İSTİYORUZ

p>

Suriye'deki kaostan kaçan 500 Çerkes aileyi devletten destek almadan Türkiye'de ağırladıklarını ifade eden Seymen, ailelerden bir kısmının anavatanlarına dönmek istediklerini kaydetti. Rusya'ya yazılı ve sözlü olarak defalarca müracaat ettiklerini ancak sonuç alamadıklarını dile getiren Seymen, 'Suriye'deki Çerkesler savaşın tarafı değil. Anavatana gitmek için Rusya'ya ricada bulunmuyoruz, hakkımızı istiyoruz' şeklinde konuştu.

Sürgünlerle geçen tarih

p>

Rus Çarlığı'yla 300 yıl süren savaşlar sonunda 1864'te anavatanından koparılan Çerkesler, Osmanlı topraklarına göç etti. O dönem Osmanlı toprağı olan Suriye'de yaşamaya başlayan Çerkesler, Osmanlı Devleti dağıldıktan sonra da Suriye topraklarında yaşamaya devam etti. İsrail- Suriye savaşı sırasında Golan köylerinden sürülen Çerkesler, Suriye'deki iç karışıklar nedeniyle tarihinde üçüncü sürgünle karşı karşıya.

AYBİKE EROĞLU - İSTANBUL | 05 OCAK 2013

 
div>
 
 

 


nanKaffed

Share