Çerkesler, Anavatanlarına Dönmek İçin Eylem Yaptı

[İHLAS HABER AJANSI] Kafkas Dernekleri Federasyonu, Suriye Çerkeslerinin vatanlarına dönmesinin önündeki engellerin kaldırılması için Türkiye'nin dört bir tarafından ve Suriye'den gelen Çerkeslerin katılımıyla Ankara'da Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı.
 
Geniş güvenlik önlemleri altında Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde toplanan Çerkesler, Suriyeli Çerkeslerin vatanlarına dönmesi için düzenlenen basın açıklamasına ellerindeki bayraklarla sloganlar atarak geldi. Bazı Çerkeslerin geleneksel kıyafetleri ile geldikleri basın açıklaması öncesinde Çevik Kuvvet Polisi, büyükelçilik önünde geniş güvenlik önlemi alırken, Çerkesler, 1864 Çerkes Soykırımı ile Çerkesleri anavatanlarından kopartarak dünyanın dört bir yanına sürgün eden Çarlık Rusya'sının devamı olan Rusya Federasyonu'nun tarihi ve insani sorumluluklarından daha fazla kaçmadan iki ateş arsında kalmış Suriye Çerkeslerinin vatanlarına dönmelerinin önünde bulunan engellerin kaldırılmasını istediler.
 
Çerkeslerin her türlü savaşa ve sivil halka yönelik her türlü şiddete karşı olduğunu belirten Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, savaşın bitmek bilmeyen kurbanlarından birisinin de Suriye'deki Çerkesler olduğunu söyledi. Suriye'de yaşayan Çerkeslerin Rus-Kafkas savaşları sonrasında Çarlık Rusya'sının uyguladığı soykırımın ardından Çarlık Rusya'sı, Osmanlı İmparatorluğu ve Britanya Krallığı gibi dönemin egemen güçlerinin işbirliği ile anavatanlarından sürülen Çerkeslerin torunları olduklarını ifade eden Vacit Kadıoğlu, "Tüm Çerkeslerin olduğu gibi Suriye'de yaşayan Çerkeslerin de anavatanı Çerkesya'dır. Karanlık entrikalara kurban edilip, vatanlarından kopartılan Çerkesler, bir daha bu karanlık oyunlara gelmeyecek, ne Türkiye'de, ne Suriye'de ne de başka bir yerde bir daha kimsenin projelerine malzeme olmayacaklardır. Suriye'deki Çerkesler iki ateş arasında ölüm kalım mücadelesi vermektedir. Çerkes yerleşim yerleri bombalanmış, pek çok Çerkes hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmış, binlercesi imkansızlık içinde sığınaklara hapsolmuş durumdadır. Bine yakın Çerkes anavatanımızdaki cumhuriyetlere dönmeyi başarmışsa da hiçbir devlet desteği alınmadığı için kısıtlı yerel imkanlarla ancak asgari ihtiyaçları karşılanabilir durumdadır. Yaşanan bu iç savaşın galibi kim olursa olsun, en büyük zararı taraf olmayan ve hiçbir devlet tarafından desteklenmeyen Çerkesler görecektir" dedi.
 
Vacit Kadıoğlu, basın açıklamasını tamamladıktan sonra Suriye'den gelen Çerkeslerin düşüncelerini aktarmalarını istedi. Suriyeli Çerkesler, basında yüzlerinin görüneceği düşüncesi ile görüntü vermeyip açıklama yapmadılar. Basın açıklamasının ardından çok sayıda Çerkes olaysız olarak dağıldı. - Ankara

http://www.haberler.com/cerkezler-anavatanlarina-donmek-icin-rusya-4225404-haberi/

p>

http://www.haberx.com/cerkezler_anavatanlarina_donmek_icin_rusya_buyukelciligi_onunde_eylem_yapti(17,n,11186393,153).aspx

p>
nanKaffed

Share