Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

İlimizde yaklaşık 10 yıldır, haftanın üç günü Kocaeli’nin farklı bölgelerine düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” önceki gün bir yenisiyle tekrarlandı. Bu kez yürüyüşün güzergahı Ketenciler Köyü oldu. Kafkas Kültür Derneği ile Kocaeli Dostluk Kulübü bu yürüyüşe öncülük yaptı.

PROTOKOL ORADAYDI

Kartepe ilçesine bağlı Çerkes Köyü olan Ketenciler Köyü’nde gerçekleşen yürüyüşe gerek protokol ve gerekse siyasi parti ve derneklerden çok sayıda katılım vardı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, ve Dernek Yönetimi, Kocaeli Dostluk Kulübü, Tema Kocaeli Temsilcisi Nermin Tol, Genç Tema Yönetimi, Kocaeli Üniversitesi Kafkas Kültür Derneği Gençleri (KOÜKAF), Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Hüseyin Bülbül ve Mehmet Filiz, KSMMO Başkanı Ender Şenol, Kafkas Kültür Derneği Onur Kurulu Başkanı Şükrü İnci, Kandıralılar Dernek Başkanı Recep Yıldız, Ketenciler Köyü Muhtarı İrfan Temel ve Köy halkı,  Kocaeli Et Pazarı sahibi Osman Kuyu, Emex Otel Genel Müdürü Bekir Serin, AKP Kartepe Gençlik Kolları Başkanı, AKP Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Balaban, Gebze Kafkas Kültür Derneği Başkanı Abdülkadir Özpehlivan,  Ekolojik Sağlıklı Yaşam Köyü Ketenciler Köyü Proje Koordinatörü Nermin Ketçi yürüyüşe katılan sadece birkaç isimdi.  Köseköy, Acısu, Maşukiye, Uzunçiftlik, Yeşilkent, Gündoğdu Bayındırlık Konutları, Yuvam Akarca ve Yahya Kaptan’dan 7’den 70’e her yaştan 700’e yakın isim güne keyifli bir başlangıç yaptı.

KARTEPE EVSAHİBİ

Yürüyüşte ev sahipliğini bu kez Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve Ketenciler Köyü Muhtarı İrfan Temel yaptı. Sabah saat 07.00’da Perşembe Pazarı alanında toplanan grup hep birlikte Ketenciler Köyü’ne gitti. Yürüyüş 08.00’da ısınma hareketleriyle başladı.

TAİCİ YAPTILAR

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Onursal Başkanı Şükrü İnci, yürüyüş öncesi ısınma hareketleri sonrası Taici hareketi yaptırdı. Hep birlikte Taici yapan katılımcılar oldukça eğlendi. KOÜ Kafkas Topluluğu da bu ısınma hareketine muhteşem bir gösteriyle eşlik etti. Ardından 5 km’lik parkurun startı verildi. Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ne katılanları bu parkurun sonrasında aEkolojik Sağlıklı Yaşam Evleri’nde hazırlanan muhteşem bir kahvaltı bekliyordu. Samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltıda Ekolojik Yaşam Evleri’ndeki bayanların hazırladığı el yapımı peynirler, reçeller, marmelat, köy yumurtası, organik domates ve salatalık, tereyağı, köy ekmeği, süt ve çay ikram edildi. Başkan Karaosmanoğlu etkinliğin ardından köy meydanında köylü bayanlarla sohbet etti. Bahçede gördüğü bir ineği seven Karaosmanoğlu’nun neşesi oldukça yerindeydi.

KAFKAS KÜLTÜR EVİ MÜJDESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kahvaltıda kısa bir konuşma yaparak yürüyüşe katılan herkese teşekkür etti. Ketenciler Köyü yürüyüşü sonrası Dernek Yönetiminin de hazır bulunduğu ortamda, Seka Park içinde bulunan eski SEKA Lojmanı olarak kullanılan binalardan bir tanesini Kafkas Kültür Evi yapılmak üzere Kafkas Kültür Derneği’ne verdi. Başkan Karaosmanoğlu, Kafkas Kültür Evi yapımında her türlü desteği vereceğini de söyledi.

KORKUT TEŞEKKÜR ETTİ

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Sami Korkut, Başkan Karaosmanoğlu’nun bu jesti karşısında oldukça memnun oldu. Kendisine teşekkür ederek, kültürlerin yaşatılmasının ne kadar önemli olduğuna değindi. Ketenciler Köyü’ne her zaman beklediklerini, kendilerini ağırlamaktan onur duyacaklarını ayrıca belirtti.

KARAOSMANOĞLU’NA ÖDÜL

Ketenciler Köyü’nde gerçekleşen yürüyüşte, her yıl farklı bir ilde gerçekleşen bu yıl 6. Sı düzenlenen “Kafkas Diasporası Yılın En İyileri” ödülü de açıklandı.Toplumsal hayata sağladığı katkılardan dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kafkas Diasporası Yılın Belediye Başkanı Ödülü”’nü kazandı. Başkan ödülünü 24 Kasım akşamı, Antakya Belediye Başkanı Doç, Dr. Lütfü Savaş’ın ev sahipliğinde Antakya Ottoman Palace Otel’de gerçekleşecek törenle alacak. (Deniz Karamert)

Kaynak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/saglikli-yasam-yuruyusu-109481.htmlsmall>

p>

 


nanKaffed

Share