KAFFED Heyeti Anavatandan Döndü

KAFFED Adıgey Çalışma Masası tarafından, Adıgey Cumhuriyeti'nin 21.kuruluş törenlerine katılmak üzere organize edilen seyahat büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

2 Ekim günü Abhazya Çalışma Grubu üyelerinden Handan Demiröz ve Sezai Babakuş’un karanfillerle uğurladığı 84 kişilik heyet, Krasnodar Havaalanında, Krasnodar Adığe Xase başkanı, Şinciy Belediye Başkanı ve Maykop’a yerleşen Miraç Baştuğ tarafından karşılandı.

p>

 


Programın birinci gününde kentte yer alan müzeler ziyaret edildi. Türkiye’den giderek Maykop’a yerleşen Mefeş'uko Şengül’ün rehberliğinde Ulusal Müze gezildi. Daha sonra Maykop Sanat Müzesi, ünlü stilist Staj Yuri rehberliğinde ziyaret edildi ve katılımcılar ayrıntılı şekilde bilgilendirildiler. Müze ziyaretlerinin ardından şehir ve Maykop parkı gezildi. Aynı gün akşam, heyetin kaldığı otelde, Maykop’ta yaşayan dostlarımız ve gençlerimiz misafirlere harika bir düğün yaptılar. Eğlence ve sohbet geç saatlere kadar sürdü.

Programın ikinci gününde resmi kutlama programı çerçevesinde, Filarmonia’da gerçekleştirilen törende yer alındı. Törende konuşmasına Adığece başlayan Adıgey Cumhurbaşkanı Thakuşin Aslan, Türkiye'den bugüne kadar gelen en kalabalık heyetin çok anlamlı olduğunu, bu özel günde beraber olmanın mutluluklarını yaşadıklarını belirtti. Flarmonia’da gerçekleştirilen program büyük beğeni topladı. Daha sonra KAFFED Başkanı Vacit Kadıoğlu, KAFFED Yönetim Kurulu ve Adıgey Çalışma Masası Üyeleri ile heyette yer alan dernek başkanları resmi ziyaretlerde bulundular. Heyette aynı zamanda grupla birlikte Maykop’a gelen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı, Maykop’a yerleşen sayın Yediç Mehmet ve Dar Başkanı Hızel Abdullah’da yer aldı.

Adıgey Cumhurbaşkanı Sayın Thakuşin Aslan’ın makamında gerçekleşen görüşmede gündemdeki konular görüşüldü. Diaspora Anavatan ilişkileri, soydaşlar yasası, Suriyeli Çerkesler ve dönüş kontenjanları konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ardından, Maykop Üniversitesi Rektörü Ğunako Raşit ziyaret edildi. Sayın rektör Adıgey Devlet Üniversitesi'nin tarihi ve çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Türkiye’den giderek Maykop üniversitelerinde okuyan öğrenciler ve kontenjan sorunu hakkında karşılıklı olarak uzun ve ayrıntılı değerlendirmelerde bulunuldu. Daha sonra Adıge Xase başkanı Boğuşe Adam ve Xase yöneticileri ziyaret edildi. Boğuşe Adam, bu kalabalık ziyaretimizin çok anlamlı olduğunu ve kendilerine güç verdiğini özellikle belirtti. Bundan sonra birlikte yapılacak çalışmalar üzerinde, son derece sıcak bir ortamda sohbet edildi.

Resmi ziyaretlerin gerçekleştiği saatlerde, diğer katılımcılar Laganaki’nin muhteşem doğasını gezme şansını buldular. Gün, Laganaki’de hep birlikte yenilen yemeğin ardından son buldu.

Programın son gününde, Lenin Meydanı’nda yapılan kutlamalara katılındı. Peynir Festivali için kurulan stantlarda, birbirinden lezzetli Adığe peynirlerini tatma ve rayonların stantlarını gezme şansını yakalayan misafirler, son derece renkli sahne programını da izlediler. Akşam aynı meydanda Nalmes ve İslamey’in muhteşem sahne performansları ile program son buldu.

Akşam, Anavatanımızdaki kardeşlerimizin kalabalık uğurlama merasimi ile gezi sona erdi. Bir veda konuşması yapan KAFFED Başkanı Vacit Kadıoğlu, bu buluşmanın önemi anlattı ve kendilerini ağırlayan ev sahiplerine teşekkür etti.

Gezi programı boyunca, misafirleri hiç yalnız bırakmayan, programın her ayrıntısını titizlikle takip eden Anavatandaki dostlarımızın varlığı, gösterdikleri ilgi ve yakınlık katılan herkesin yüreğinde derin izler bıraktı.

p>

 


 

{gallery}/haber/federasyon/2012/710{/gallery}  

 

Kaffed

Share