Susurluk ve Gümenek Şenlikleri, 1999

Genel Merkezimizin önerisi ve Başkanlar Kurulunun kararıyla 1999 yılında iki büyük Bölgesel Etkinlik düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.


Karar uyarınca; birinci etkinlik 20 Haziran 1999'da Susurluk'ta; Ege ve Marmara Bölgesinde yaşayan hemşehrilerimizi buluşturmaya yönelik olarak planlanmıştı. Yöre derneklerinin yöneticilerinden oluşan özel bir komisyonun gayretleriyle Demirkapı Köyü'nde gerçekleştirilen etkinlik oldukça sıcak bir atmosferde gerçekleşti. Ankara, Düzce ve İstanbul'dan da önemli katılım bulunan toplantıda, Ürdün Prensi Ali ve Haşim dışında eski DÇB Genel Başkanı Prof. Şhalako Abu başkanlığındaki 4 kişilik Adigey ekibi de hazır bulundular.

Sahnede ter döken gençlerimizin gösteri ve şarkıları ile seyirci arasındaki iletişimin ve heyecanın görülmeye değer bulunduğu toplantıdan sonra Derneğimize çok sayıda tebrik ve teşekkür mesajları ulaşmıştır.

İkinci Büyük bölgesel etkinlik 4 Temmuz 1999 tarihinde Tokat Gümenek'de, Susurluk toplantısının iki katına yakın (9-10 bin kişi) hemşehrilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Beş kişilik özel komisyonun ve yöre dernek yöneticilerinin büyük gayretleri ve katkılarıyla gerçekleşen güzel toplantıya (genel piknik alanında yapılmış olması nedeniyle iletişim bakımından eksikleri olmuşsa da) katılanlar; "bir toplumun fertleri olduğumuzun ve mükemmel bir kültürün sahibi olduğumuzun yeniden farkına vardık. Bu tür toplantıları lütfen her yıl gerçekleştirin...." istek ve temennileriyle oradan ayrılmışlardır.

Bu yıl gerçekleştirilen her iki etkinlikte de çok sayıda müzik ve folklor grubunun yer almış olması, özellikle de küçük yaş gruplarının çokluğu ilerisi yönünden ümit vericidir. Tümünü ayrı ayrı kutluyoruz. Genel Merkez olarak, her iki etkinlikte ve 135.yıl panelinde emeği geçen komisyonlara dernek yöneticilerine ve katılımcı tüm hemşehrilerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Dileyenler her üç etkinliğin de kasetini bedeli mukabili derneğimizden temin edebilirler.

Kaffed

Share