Adigey Parlementosu Toplantısı Yapıldı

nan

Adigey Devlet Parlamentosu-Xase’nin Temsilciler meclisi ve Cumhuriyet Meclisi’nden oluşan her iki kanadının ortaklaşa yaptığı 15.toplantı 18 Kasım tarihinde gerçekleşti.

Toplantıda başka bölgelerin parlementolarınca hazırlanan ve desteklenmek amacıyla Adigey parlamentosuna gonderilmiş olan yasa projeleri görüşüldü.
P>

Astrahan Bölgesi Duma’sınca hazırlanıp R.F.Duma’sına gönderilen yasa projesi ile her vatandaşın mensup olduğu ulusun adı (kendisinin belirttiği şekilde)nin nüfus cuzdanında yazılması isteniyordu. R.F.vatandaşlarının nüfus cüzdanlarının şeklini belirleyen ve birkaç yıl önce çıkmış olan yasada kişinin milliyetinin yazılmasına gerek olmadığı kararlaştırılmıştı. Bu yasa önerisi ile kişinin nüfus cüzdanında milliyetinin yazılı olması isteniyor.

R.F.Devlet Duma’sı milletvekilleri A.N.Savelyev ve A.V.Cuyev hazırladıklari “Rusların ve Rusya’nın diğer halklarından olanların Rusya’ya getirilmelerine dair” yasa projesi Devlet Duması’na görüşülmek üzere getirilmiş bulunuluyor. Bu yasa ile sözü edilen 24 halk arasında Adigeler, Kabardeyler, Çerkesler , Şapsığlar ve başkaları yer alıyor.

A.C.Devlet Parlamentosu-Xase her iki yasa teklifinin de desteklenmesi kararını aldı.

[ 23 Kasım 2004 tarihli Adige Mak Gazetesi'nden çeviren İ.Cetao ]

P>Kaffed

Share