Zeki BEŞTEPE

Zeki BEŞTEPE

Zeki BEŞTEPE

1964 Kayseri Pınarbaşı doğumludur. Selçuk üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezundur. Edebiyat  öğretmenliğinin yanın da ikinci branş olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü Deri Fashion  hocalığı görevini sürdürmüştür.
Moda tasarım alanında "deri deriyle deriden" temasıyla "haute couture" ve  "hand made" özel tasarımlarımla yurt dışında devlet yönetiminden iş sanat magazin alanına birçok tanınmış kişiyi giydirmiştir; aksesuarlar kişisel eşyalar yapmıştır. Derinin yanında tasarımlarında gümüş ve bronz, tekstil kullanmaktadır.

Almanya , Hollanda , Rusya da resim ve interactive performans sergileri açmıştır. "Deri mozaik" adını verdiği deri ana malzemesiyle yaptığı resimleri bu alanda yalnızca kendisine özgü olan bir tarzdır. Resim yanında bronz döküm heykel ve formlar çalışmaktadır.

Çerkes dili sözlü halk edebiyatı araştırma ve derlemeleri kapsamı da folklorik araştırma çalışmalarına da devam etmektedir. Çerkes Halk şarkıları alanında "mitolojik dünya günümüz arasındaki sesler" adı altında müzik çalışmaları yapmakta, ustalık düzeyinde üç ayrı enstrüman çalmaktadır. Çerkes sülale damgalarının bir kültürel miras olarak korunması yaşatılması için Unesco ya sunduğu "atlar ve damgalar" adlı kapsamlı bir çalışması vardır.