Orhan HALMAN

Orhan HALMAN

Orhan HALMAN

1956 yılında  İstanbul’da doğmuştur. Çerkes kökenlidir. Kocaeli Uzuntarla -Haçemkohableden köyündendir. Ailesinin demircilik ile uğraşması, marangozluk geçmişinin olması kendisinin demir malzemesi ile oluşturduğu bir sanata dönüşmüştür.

Sultanahmet Sanat Enstitüsü makina ressamlığı mezunudur. Uzun yıllar Çukurova İthalat Ve İhracat Aş. firmasında çalışmıştır. Ardından Pamukbank şube yenileştirmeleri, büro mobilya işleri, örme dekorasyon telleri mimari metal işleri, mağaza dekorasyon işleri yapmıştır.

Çerkeslerin diasporada bir müzesi olması fikriyle 2010 yılında annesinin köyündeki atıl durumdaki ilkokulu o zamanki muhtar Cıramuk Cengiz Coşkun, ile yapmaya karar verdi.

2011 yılında Kafkasya’ya yapmış olduğu seyahatte Maykop Müzesi, Doğu Sanatları Müzesi ve Çetaw İbrahim vesilesiyle Kat Teuceş’in eserleri müzeye hediye edildi.

2014 yılında KAFFED Kanalıyla  Adiğey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının davetlisi olarak Adiğey Cumhuriyeti kuruluş etkinliklerinde Çerkes Demir Sanatları sergisini açtı.

ÇERKES DEMİR SANATLARI adıyla muhtelif 14 sergi açan Halman çalışmalarına devam etmektedir.