Nilgün Ayşecik ÇEVİK

Nilgün Ayşecik ÇEVİK

Nilgün Ayşecik ÇEVİK

1958 Çorum doğumludur. Amasya Hamamözü Hakuçhable köyündendir. Çerkes-Şapsığ Gugoj sülalesine mensuptur. Samsun Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden 1979'da mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans eğitimini tamamladı. Çorum’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Resim öğretmeni olarak çalıştı.

Ebru tekniğini diğer resim teknikleriyle kaynaştırmak amacıyla başladığı çalışmaları onu bazı araştırmalara yöneltip farklı çalışmalara ve sonuçlara ulaştırdı. Geleneğin izini sürerek, ebrunun kendi dilini kullanarak ve ebru tadını yok etmeden figüratif yorumlar yapmaktadır. Çalışmalarında değişik yörelerden çıkarılan Hitit uygarlığına ait eserlerin üzerinde ki motiflerden yola çıkarak kendine özgü bir anlatım yolu seçmiştir. Son dönemde ise daha çok doğayı konu almaktadır.

 Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü Restorasyon Çalışmaları kapsamında hazırlanan bilgi panolarında ebruları kullanılmıştır. Yurtiçi ve Yurtdışında 25 kişisel olmak üzere 200 den fazla karma sergisi bulunmaktadır. Çorum Valiliği Hititler Üniversitelerde, Çorum Valiliği Sılaya Bir Renk Bir İz, Çorum Belediyesi Uluslararası Sanat Çalıştayı, Çorum Belediyesi Suluboya Çalıştayı, Çorum Belediyesi Sanat Buluşması gibi çok sayıda sanatsal projenin koordinatörlüğünü yapmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından İspanya, Fransa, Kırgızistan,Çin, Bulgaristan ve İtalya’ya Ebru sanatı tanıtımı için görevli olarak gönderilmiştir.2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Süsleme Sanatları Sanatkarı olma hakkı kazanmıştır.Birleşmiş Ressamlar Derneği  ve Geleneksel Sanatlar Derneği üyesidir. Hitit Üniversitesi’nde Türk Geleneksel El Sanatları dersi kapsamında Ebru sanatı dersi veren Çevik’in müzelerde ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunmaktadır. Çorum Belediyesi Sanat Müzesi kurulması için öncülük etmiş ve kurulum sürecinde Çorum Belediyesi Sanat Danışmanlığı yapmıştır. Çalışmalarına kurmuş olduğu NART Galeri’de devam etmektedir