Erol YILDIR

Erol YILDIR

Erol YILDIR

1960 Göksun/Kahramanmaraş doğumludur. Çerkes kökenlidir. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta tamamladıktan sonra, Adıyaman/Besni Öğretmen Lisesinden 1978 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimini 1983 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünde tamamlamıştır. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sanat Tarihi alanında Yüksek Lisans, 1990 yılında İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Resim alanında Sanatta Yeterlik (Doktora) yapmıştır.

Mesleki hayatına 1986 yılında O.D.T.Ü. K.Maraş M.Y.Okulunda part-time öğretim görevlisi olarak başlamış, 1986-1990 yılları arasında İnönü Üniversitesinde Resim Okutmanı olarak 1990-1997 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Yrd. Doç. olarak çalışmıştır.

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bölümü (1987), Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü (1990) ve İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümlerinin Kurucu üyesidir.

İnönü Üniversitesindeki öğretim üyeliği görevini Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim Bölümü Başkanı olarak sürdürmüştür. Şuan Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi dekanıdır.

Bilimsel çalışmaları sanat tarihi ve el sanatları konuları ağırlıklı olarak Türk Cumhuriyetleri ve Kafkasya sahasında yoğunlaşmış bulunmaktadır. Bu amaçla çeşitli yıllarda Gürcistan, Azerbaycan, Çeçenya, İnguşya, Osetya ve Dağıstan gibi ülkelerde araştırmalar yapmıştır Bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda yayınlanmış üç, yayın aşamasında iki kitabı bulunmaktadır.

Sanatsal çalışmaları yağlı boya tekniği ağırlıklı olarak resim alanında devam etmektedir. İki kişisel sergi açan ve yurt içi-yurtdışında çeşitli karma sergilere katılan sanatçının resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.