Sorular

SORULAR

Abhazya vatandaşlığı nasıl alınır? Abhazya vatandaşlığı alabilmek için iki yol izlenir:

 

Abhaz veya Abazin olan başvuru yapmak için Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi’ne müracaat etmesi gerekiyor. (Başvuru için Abhaz veya abazin olup Türkiye’den pasaport ve kimlik yeterlidir. Kimlik doğrulaması da dahil olmak üzere gereken diğer işlemler Abhazya’da yapılır. Ek olarak bilgiler istenirse internetten yollnır.)

Abhaz veya Abazin olmayanlar Cumhurbaşkanlığı Vatandaşlık Komisyonu’na başvuru yapması gerekiyor. Tüm gereken prosedürü hakkında bilgiler bizzat başvuru sırasında Komisyon sekreteri veriyor.

Geçici oturum izni nasıl alınır? Süresi ne kadardır, kapsamı nelerdir?  
Oturum izni nasıl alınır?  
Özel ziyaret vizesi nasıl alınır? Süresi ne kadardır, kapsamı nelerdir? 1 ay için verilir (1 ay uzatılabilir).

Abahzya-Gürcistan sınırı resmi kapalı, geçmek için Devlet Güvenlik Hizmeti’nden özel izni lazım. Rusya tarafından gelenler çift girişli Rus vizesi lazım. Abhaz pasaportu almaya gelenler tek girişli rus vizesini alabilirler (Önemli not: eğer kaldığı süreç içeresinde pasaport alamazsa çıktığında sorunlar yaşayabilir, çünkü Rusya Büyükelçiliği vize vermeyebilir).

Rusya tarafından gelen Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden http://mfaapsny.org/ru/consular-service/permission/ formu doldurabilir. İzin verildikten sonra, Abhazya’ya gelip 3 gün içeresinde Konsolosluk Dairesi’nden vizeyi alabilir.

Abhazya’da çalışmak için neler gereklidir?  
Turizm amaçlı seyahatler için neler gereklidir? Abhaz vatandaşı olmayan Abhaz vizesini alması yeterlidir.
Turizm başlığında dilerseniz  bir tablo ile;

 

gezilecek yerler,

bulunduğu yer,

en yakın olduğu yerler(buna uçak,tren ve deniz ulaşımı ile gidilebilecek yerler de eklenebilir),

konaklama fiyatları (güncel minimum-maksimum şeklinde yazılabilir opsiyonlu olarak ortalama),

ulaşım olanakları (taksi ve otobüs ile ulaşım yerleri ve ücretler hakkında notlar eklenebilir) şeklinde bilgileri toplayabiliriz.