Abhazya ve Güney Osetya'yı Tanıyın

Abhazya ve Güney Osetya'yı Tanıyın

BASIN AÇIKLAMASI

1991-1993 saldırılarından günümüze kadar Gürcistan yönetimlerinin Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı izlemiş olduğu saldırgan ve inkarcı politikaları sonucu, Abhaz ve Oset halkları varlıklarını sürdürebilmemelerinin tek koşulunun kendi topraklarında bağımsızlık olduğunu görmüşlerdi. Abhazya ve Güney Osetya’da yapılan referandumlar sonucu bu iki ülke bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi.

7 Ağustos 2008 gecesi Gürcistan birliklerinin soykırım ve imha amacıyla Güney Osetya’ya saldırması ve başkent Sinval’i acımasızca bombalaması, Abhazya ve Güney Osetya için tek çözümün “bağımsızlık” olduğunu artık tüm dünyaya göstermiştir.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Medvedev, Abhazya ve Güney Osetya halkalarının ve Rusya Parlamentosu’nun çağrılarına cevap vererek, 26 Ağustos 2008 günü Rusya Federasyonu’nun Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devlet olarak tanıdıklarını ilan etmiştir. Bu karar ile birlikte Abhazya ve Güney Osetya’nın 15 yılı aşkın süredir devam eden fiili bağımsızlığı artık hukuken de tanınmış olmaktadır. Rusya Federasyonu’nu bu tarihi kararından dolayı kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Kafkasya’da barış ve istikrarın gelişmesini isteyen tüm devletleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımaya davet ediyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

 

yukarı çık