Abhazya 'da Seçim Heyecanı

Abhazya 'da Seçim Heyecanı

Abhazya'da devlet başkanlığı seçimleri 25 Ağustos 2019 Pazar günü yapılacak. Abhazya seçim yasasına göre seçimlerin geçerli olması için seçmenlerin en az %50'sinin oy kullanması gerekiyor. Seçimde geçerli oyların en az %50+1'ini alan aday Devlet Başkanı olarak seçiliyor. Seçimde hiçbir aday %50'yi geçemezse, 15 gün sonra içerisinde seçimlerin ikinci turuna geçiliyor. İkinci tur seçime, ilk turda en çok oy alan iki aday katılıyor ve en az %50+1 oy alan aday Devlet Başkanı oluyor.

Abhazya yasalarına göre devlet başkanlığı seçimlerine, Abhazya dışında yaşayan Abhazya Cumhuriyeti vatandaşları da katılabiliyor. 25 Ağustos Pazar günü yapılacak seçimlerde oy kullanabilmek için yaşanılan bölge veya ülkedeki sandık kuruluna Abhazya Cumhuriyeti kimlik kartını (pasaport) ibraz etmek yeterli.

25 Ağustos günü yapılacak seçimlerin Abhazya'nın bağımsız, özgür ve refah içinde gelişmesine katkıda bulunacak bir demokrasi şöleni olmasını diliyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


25 Ağustos günü yapılacak seçimlere mevcut devlet başkanı Raul Hacimba ve 9 aday katılıyor. Adayların biyografilerini (soyadına göre alfabetik sırayla) okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.


 

Şamil Adzinba

  • Doğum yeri, yılı: Acara, Helvaçarskava, 21 Mayıs 1970
  • Eğitim: Rusya Ulusal Ekonomi ve Kamu İdaresi Akademisi (РАНХиГС Başkanlık Akademisi) “Devlet ve Belediye Yönetim Sistemi" bölümü ve Abhazya Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Politik ve sosyal aktivist.
  • İkamet yeri: Sohum, Saharova C. No: 65/24
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 1990'dan günümüze.
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Rafael Ampar

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, 20 Haziran 1964
  • Eğitim: Abhaz Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi, Beden Eğitimi Öğretmenliği.
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhaz Devlet Üniversitesi, Kültür Fizik ve Spor Devlet Komitesi.
  • İkamet yeri: Sohum, Trapş C. No: 106
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 1981'den günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

 

 

Artur Ankvab

  • Doğum yeri, yılı: Gagra, Bzıb, 19 Eylül 1969
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Tarih Fakültesi
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Devlet Üniversitesi, "Rusya ve Yabancı Ülkeler Tarihi" öğretim üyesi 
  • İkamet yeri: Sohum, Ayaayra C. No: 144/13
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Soslan Salakaya

  • Doğum yeri, yılı: Sohum, 27 Haziran 1965
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Tarih ve Hukuk Fakültesi, Tarih bölümü
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Devlet Üniversitesi, Tarih, Arkeoloji ve Etnoloji Anabilim Dalı Doçenti
  • İkamet yeri: Sohum, General Dbar C. No: 43/21
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katılmadı.


Oleg Arşba

  • Doğum yeri, yılı: Tkuarçal, 5 Mayıs 1964
  • Eğitim: Abhaz Devlet Üniversitesi, Filoloji Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Abhazya Savunma Bakanı Danışmanı                          
  • İkamet yeri: Sohum, Lakerbay C. No: 57
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Oleg Bartsıts

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, 1 Ocak 1967
  • Eğitim: Moskova Devlet Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi, Rusya Dışişleri Diplomatik Akademi’de Uluslararası İlişkiler.
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Hükümeti’nin Rusya Federasyonu Ticari Temsilciliği
  • İkamet yeri: Gudauta - Blabırkhua
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti.
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 2005’ten günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katılmadı

Almas Capua

  • Doğum yeri, yılı: Sohum, 7 Nisan 1979
  • Eğitim: Rostov Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi, Dış Ticaret Uzmanlığı
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu, milletvekili.
  • İkamet yeri: Sohum, Kiaraz C. No: 17/73
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 2004’den günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katılmadı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Vadim Smır

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, 17 Mart 1960
  • Eğitim: Sohum Pedagoji Enstitüsü, Tarih Öğretmenliği
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Lilia 2010 firmasında yönetici
  • İkamet yeri: Gagra, General Dbar C. No: 13
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.


Leonid Dzapşba

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, 1 Ocak 1960
  • Eğitim: SSCB İçişleri Bakanlığı Omsk Yüksek Polis Okulu ve 1991 yılında Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı Akademisi, Hukuk bölümü
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Cumhurbaşkanlığı danışmanı                     
  • İkamet yeri: Sohum, İnal İpa C. No: 16/15
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 1991’den günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Vianor Aşba

  • Doğum yeri, yılı: Oçamçıra, 25 Temmuz 1968
  • Eğitim: Taşkent Lenin Yüksek Tank Komutanlığı
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): “Горец” Gaziler Taburu Birliği Vakfı Başkanı
  • İkamet yeri: Oçamçıra, Laşkindar
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 1989’dan günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.


Raul Hacimba

  • Doğum yeri, yılı: Tkuarçal, 21 Mart 1958
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Hukuk Fakültesi
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
  • İkamet yeri: Sohum, Lakerbay C. No: 4
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Aslan Bartsits

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, 22 Haziran 1965
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Tarih ve Hukuk Fakültesi
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Cumhurbaşkanlık İdaresi Yöneticisi
  • İkamet yeri: Gudauta, Pzırdzha
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.


Astamur Kakaliya

  • Doğum yeri, yılı: Sohum, 4 Ocak 1976
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Ekonomi bölümü
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Serbest meslek sahibi
  • İkamet yeri: Sohum, Adleyba C. No: 167
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Astamur Ayba

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, Othara, 4 Nisan 1977
  • Eğitim: St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Bireysel girişimci
  • İkamet yeri: Sohum, Ak. Marra C. No: 23
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 2009’dan günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katılmadı.


Alhas Kvitsinya

  • Doğum yeri, yılı: Oçamçıra-Kutol, 23 Haziran 1969
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım Müfettişliği
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Amtsahara Partisi Başkanı
  • İkamet yeri: Sohum, Agumaa C. No: 10
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Dimitriy Dbar

  • Doğum yeri, yılı: Keçkemet, 5 Temmuz 1984
  • Eğitim: Moskova Devlet Ekonomi Üniversitesi, Bilişim ve İstatistik bölümü
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu, milletvekili
  • İkamet yeri: Sohum, Basariya C. No: 116
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katılmadı.


Astamur Otirba

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, Abgarhuk, 30 Kasım 1965
  • Eğitim: Stavropol Devlet Pedagoji Enstitüsü, Coğrafya ve Biyoloji öğretmenliği
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): “Abhazçay” Genel Müdürü
  • İkamet yeri: Sohum, Eşba C. No: 197/2
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: 2009’dan günümüze
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: David Dasania

  • Doğum yeri, yılı: Gudauta, Lıhnı, 1 Ağustos 1968
  • Eğitim: Karaçay Çerkes Devlet Üniversitesi, Tarih-Etnoloji bölümü
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Çevirmen
  • İkamet yeri: Sohum, Stantsionnaya C. No: 13
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.


Astamur Tarba

  • Doğum yeri, yılı: Sohum, 16 Ocak 1961
  • Eğitim: Abhazya Devlet Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Teknolog Mühendis
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): “A-Telekom” firmasında yönetici
  • İkamet yeri: Sohum, Voronova C. No: 11-83/62
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.

    Devlet başkanı yardımcısı adayı: Tamazi Ketsba

  • Doğum yeri, yılı: Sohum, 2 Şubat 1962
  • Eğitim: Leningrad Devlet Üniversitesi, Hukuk Fakültesi
  • Çalıştığı işyeri (son beş yılda): Abhazya Devlet Üniversitesi’nde öğretim üyesi
  • İkamet yeri: Sohum, Kodor yolu No: 9/13
  • Vatandaşlık: Abhazya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu
  • Abhazya’da daimi ikamet süresi: Daimi ikamet
  • 1992-1993 Abhazya Yurtseverlik Savaşı'na katıldı.


Abhazya seçim sistemi ve devlet başkanlığı seçimine ilişkin ayrıntılı bilgiye Altınpost sitesinden erişebilirsiniz: www.altinpost.org/secim.

 


 

 


 

yukarı çık