Anayurdu Savunanları Saygıyla Anıyoruz

Anayurdu Savunanları Saygıyla Anıyoruz

14 Ağustos: Anayurdu Savunanları Anma Günü... 

14 Ağustos 1992'de Gürcistan birliklerinin Abhazya'ya saldırmasıyla başlayan direniş 413 gün sürmüş, işgal orduları ülkeden çıkarılarak zafere ulaşılmıştı. Gürcistan yetkililerinin "15 bin gencini öldürürsek bütün Abhaz halkının genetik varlığını yok ederiz" diyerek amaçlarını açıkca söylemekten çekinmedikleri bu saldırıda binlerce Abhaz yaşamını yitirdi.

14 Ağustos günü tüm Abhazya'da, 1992-1993 direnişinde hayatını kaybedenlerin mezarlarına ve anıtlarına çiçekler bırakılıyor.

14 Ağustos 1992'de Abhazya’ya düşen ateşi duyar duymaz Kafkasya’nın dört bir köşesinden, Çerkesk'den, Maykop'tan, Nalçik'den, Grozni'den ve diasporadan, Türkiye'den, Suriye'den, Mısır'dan, Ürdün'den Abhazya’ya koşan tüm canları, Efkan'ı, Bahadır'ı, Hanefi'yi, Vedat'ı, Zafer'i, vatan uğruna, özgürlük uğruna, kardeşlik ve birlik uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


Biz Abhazların başkasına ait olanda gözümüz yoktur. Biz kimseye saldırmadık, saldırıya uğrayan bizleriz. Tüm dünyanın olduğu gibi bizim de vatanımız ve özgürlüğümüz için mücadele etmeye hakkımız vardır...

Bizim istediğimiz büyük Allah'ın bize layık gördüğü kaderimize yazdığıdır. Öyleyse bizler zafere ulaşacağız. Buna yürekten inanmanızı istiyorum.

Vladislav Ardzınba

yukarı çık