Suriye Abhazya ve Güney Osetya'nın Bağımsızlığını Tanıdı

Suriye Abhazya ve Güney Osetya'nın Bağımsızlığını Tanıdı

Abhazya Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, 28 Mayıs 2018 Pazartesi günü (dün) Moskova'da biraraya gelen Abhazya, Suriye ve G. Osetya büyükelçileri, yaptıkları üçlü toplantı sonunda Abhazya ve G. Osetya'nın bağımsızlığının Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından tanınması ve karşılıklı diplomatik ilişkilerin başlatılması konusunda anlaşmaya vardılar.

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, konuyla ilgili yayınladığı açıklamada özetle;

"Bu olay Abhazya Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu kurumlarının, Dışişleri Bakanlığımızın, Rusya Büyükelçiliğimizin ve bağlı diğer kuruluşlarımızın uzun süren çalışmaları, Abhazya ve Suriyeli yetkililerin karşılıklı ziyaretleri ve yakın temasları sonucunda gerçekleşmiştir. Suriye Arap Cumhuriyeti 'nin bu önemli adımını takdir ediyoruz ve iki ülke ilişkilerinin saygı ve işbirliği ruhu içinde gelişeceğine inanıyoruz. Yakın gelecekte Suriye topraklarında barış ve huzurun egemen olacağına inanıyorum..." dedi.

Cumhurbaşkanı Hacimba ayrıca iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin de hemen tesis edileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak Suriye Haber Ajansı SANA, Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamasını duyurdu.

Abhazya, Güney Osetya ve Suriye dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamalar üzerine Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze bugün gönderiği bir tweet ile Suriye ile diplomatik ilişkilerin kesileceğini söyledi.

Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi için Abhazya ve Güney Osetya'nın başta Türkiye olmak üzere tüm devletler tarafından tanınacağına inanıyoruz.

 

yukarı çık