21 Mayıs Tüm Anayurtta Anıldı

Salı, 21 May 2013 21:25

ADİGEY CUMHURİYETİ

21 Mayıs günü Adigey Cumhuriyeti'nin tamamında 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgünü'nü anma törenleri düzenlendi, savaşta hayatını kaybedenler için anıtlara çiçekler konuldu. Başkent Maykop'taki törenler, saat 17:00'de kent parkından Filarmoni Orkestra'sına yapılan yürüyüş ile başladı. Saat 18:00'de Filarmoni Orkestra'sında ağıtlar okundu ve Çerkeslerin anayurtlarına dönüşünü konu alan "Çerkesya: Dönüş" filmi gösterildi. "Çerkesya: Dönüş" ünlü yönetmen Askarbi Nagapleva'nın dördüncü eseri.


KARAÇAY ÇERKES CUMHURİYETİ

21 Mayıs günü Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'nde RUs-Kafkas Savaşları'nda ölenler saygı ile anıldı. Tüm cumhuriyette meşaleli yürüyüşler düzenlendi, savaşta yaşamını yitirenler için yapılan anıtlara çiçekler konuldu ve konferanslar düzenlendi.

Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'nde 21 Mayıs, 2007'de "Kafkas Savaşlarında Yaşamını Yitirenleri Anma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.


KABARDEY BALKAR CUMHURİYETİ

Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçık'ta 21 Mayıs'ın 149. yıldönümü akşam saatlerinde "Yaşam Ağacı" anıtında "Anavatanım - Benim Şarkım" ağıtının Adigece okunması ile başladı. Anma törenlerine başbakan Ruslan Hasanov, Dünya Çerkes Birliği başkanı Khauti Sohrokov, bakanlar ve çok sayıda kişi katıldı.

"Yaşam Ağacı" anıtının etrafına 1763-1864 yılları arasında 101 yıl süren savaşları temsilen 101 adet mum yakıldı. Mumlar ile yazılan 250, savaşların 250 yıl önce başladığını vurguluyordu.

Törenlerde bir konuşma yapan Perit Xace başkanı Ahmet Stash, "Bugün atalarımızın cesaretini saygıyla anıyoruz ve onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Atalarımız kendilerini feda etmeseydi, belki bugün burada bulunamayacaktık" dedi.

21 Mayıs'ın 149. yıldönümü nedeniyle Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin tüm kentlerinde çeşitli sergiler, yarışmalar ve konferanslar düzenlendi.


ABHAZYA CUMHURİYETİ

Abhazya Cumhuriyeti'nde 21 Mayıs anma etkinlikleri başkent Sohum'daki Muhacir Anıtı'nda düzenlendi. Törenlere devlet başkanı Alexander Ankvab, başkan yardımcısı Michael Logua, Abhazya meclisi sözcüsü Valery Bganba, başbakan Leonid Lakerbaia, devlet başkanı müsteşarı Beslan Kubrava, milletvekilleri, bakanlar, Suriye'den anayurda dönenler ve çocukları ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Anayurda Dönüş Komitesi başkanı Ahmet Marşan, "Bugün sadece Abhaz halkı için değil, tüm Kafkasya için özel bir gündür. Tanrı bugünü yaşayacağımız son trajik gün yapsın" dedi. Suriye'den anayurda dönen Khel Marşan, "Atalarımız nereden geldiklerini asla unutmadılar, bize tarihi anavatanımızı, Abhazya'nın ne kadar güzel bir ülke olduğunu hep anlattılar" dedi. Khel Marşan, anayurda dönüş isteklerinin Suriye'deki savaşta oluşmadığını, bu özlemi her zaman duyduklarını vurguladı ve bu isteklerinin gerçekleşmesinden dolayı Abhazya yöneticilerine teşekkür etti.

Soydaşlarla ilişkiler komitesi başkanı Dmitri Gunba da 150 yıl önceki sürgünün Kafkasya'daki hakların demografik yapısına büyük zarar verdiğini belirtti.

31 Mayıs 1990'de Sohum'da Muhacir Anıtı'nın dikileceği noktaya bir anı taşı konulmuş, savaş ve savaş-sonarı koşulları bu planın uygulanmasını engellemişti. Abhaz sanatçı Gennady Lakoba tarafından yapılan anıt ancak 27 Eylül 2010'da tamamlandı. Diğer Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden farklı olarak Abhazya'da 31 Mayıs sürgünü anma günü olarak kabul edilmişti, fakat 2011'den itibaren anma etkinlikleri Abhazya'da da 21 Mayı günü düzenleniyor.


Kaynaklar: Adige Fund (http://http://fond-adygi.ru/) ve Apsnypress (http://apsnypress.info/)

 

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele