Kuzey Osetya'da Çevrecilerin Mücadelesi Devam Ediyor

Çarşamba, 30 May 2012 00:00

Kuzey Osetya'nın başkenti Vladikavkaz'da faaliyet gösteren "Elektrozink" metalurji tesisinin kapatılması için, uzun zamandır çevreciler bölge halkı ve fabrika yönetimi arasında mücadele sürüyor.

Bu gün kamu odası üyeleri tarafları bir araya getirerek sorunu taraflardan dinledi. Bölgenin en büyük renkli metal üretim tesisi olan fabrika, çevreye zehirli atık saçtığı gerekçesiyle halk tarafından istenmiyor.

Daha önce fabrikanın çevreye verdiği ekolojik zararı minimize etmek üzere 15 farklı önlem alacağı taahhüt edilmişti. Bu gün fabrika yönetimi çevre konusunda aldıkları önlemleri anlatarak tesisi savunurken, çevreciler ise fabrikanın hiç bir şekilde faaliyetini istemediklerini ifade ederek alınan önlemlerin çevre felaketini ve halk sağlığını tehdit eden koşulları engellemeye yetmediğini iddia ettiler.
Devletin izleme ve kontrol kuruluşu olan "Rostechnadzor" temsilcilerinin de fabrika ile ilgili kontrol ve izleme verilerini sundukları toplantı kesin bir sonuca ulaşılamadan yeniden konunun görüşülmesi kararıyla dağıldı.

Çevreciler insan hayatını tehdit eden bu kuruluşun kaldırılması için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini ifade ederek bu konuda gereken her türlü yasal yolu deneyeceklerini söylediler.

Haber: Çerkes Dünyası

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele