Suriye'deki Çerkeslerin Durumu 29 Mayıs'ta Moskova'da Konuşulacak

Cumartesi, 26 May 2012 00:00

 

Nalçik Perit Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hağajey Beslen ve Bakan Paştı Boris Suriye’de bulunan soydaşlarımız ile ilgili görüş bildirmek üzere 29 Mayıs tarihinde yapılacak olan toplantıya katılmak üzere Moskova’ya gidiyorlar.

Moskova’da “Kafkas Halkları Kongresi” tarafından gündeme getirilen Suriye’deki soydaşlarımızın sorunu, Sivil Toplum Kuruluşları ile Devlet Organları arasındaki iletişimi koordine eden kuruluşa (Opşestvennaya Palata) iletildi. Bunun üzerine kuruluş, sivil toplum kuruluşları ve devlet organlarından yetkili kişilerin de katılımıyla 29 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilecek bir toplantı organize etti. Bu konuda  belirlenen sorunların nasıl çözüleceği konusunda  gündem oluşturularak devlet ile sivil kuruluşların nasıl işbirliği yapabileceği üzerinde tartışılacak.

Kabardey’den toplantıya, Moskova’da bulunan Senatör Kajer Albert, Bakan Paştı Boris ve Perit Derneği yetkilisi Hağajey Beslen katılacaktır.

RF’da halen yürürlükte olan “Soydaş Yasasının”,  atayurdunu terketmek zorunda bırakılmış soydaşlarımız için “pozitif ayrımcılık” içermesi konusunda, daha önce defalarca ifade etmiş olduğumuz, RF giriş-çıkış uygulamaları, vatandaşlık işlemleri gibi konularda herhangi bir ülke vatandaşından farklı olarak yani pozitif ayrımcılığa tabi olması konusunda görüş bildirilecektir.

Bu toplantının sonucu hakkında detaylı bilgi daha sonra aktarılacaktır.

Kıp Gupse Altınışık / NALÇIK - KBC

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele