G.Rusya Federal Bölgesi Lağvedilip Kuzey Kafkasya'ya katılabilir

Salı, 24 Nisan 2012 00:00

 

Basında çıkan bazı haberlere göre, Mayıs 2012 sonuna kadar Güney Federal bölgesinin kaldırılabileceği bildiriliyor.

Putin’in yeniden göreve gelmesi ile birlikte iç politika yönetim yapısındaki değişiklikler kapsamında uygulamaya konulacağı iddia edilen yeni plana göre, Güney Rusya federal bölgesi ortadan kaldırılarak bir kısmı Kuzey Kafkasya federal bölgesine, diğer bir kısmı ise Volga federal bölgesine bağlanacak. 

Şu anda güney federal bölge içerisinde bulunan Rostov, Krasnodar ve Adıgey Kuzey Kafkasya bölgesine; Volgograd, Astrahan ve Kalmukya ise Volga federal bölgesine bağlanacak.

Habere göre, şu anda Pyatigorsk olan bölge başkenti de Rostov’a taşınacak. RF içişleri bakanı Nurgaliyev’in, geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili olarak Rostov’a gayri resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği ve incelemelerde bulunduğu açıklandı.

Siyasi analistlere göre ise bu birleştirmenin iki amacı var.
1- Kuzey Kafkasya federal bölgesinde şu an baskın durumda olan Kafkas halkları unsurunu zayıflatmak.
2- Rostov ve Krasnodar bölgesinde hakim olan Anti Kafkas oluşumu zayıflatmak.
Yine analistlere göre, yeni yapılanmadan sonra bölge valisi de değişecek ve muhtemelen bölgenin yeni valisi şu andaki içişleri bakanı Raşid Nurgaliyev olacak, bu da bölgede asker ve polis etkisinin artması anlamına geliyor.

Yine aynı analistlere göre, tüm bu değişikliklerin ana amacı Soçi olimpiyat projesinin sorunsuz tamamlanmasını sağlamak olarak açıklanıyor. 

Ayrıca yeni yapılanma iç siyasette Moskova için Kuzey Kafkasya’nın yeniden “en sinir bozucu sorun” olarak ele alındığının da bir göstergesi sayılıyor ve “Putin için Kuzey Kafkasya ilk başkanlık döneminde olduğu gibi yine en önemli sorun haline geldi” deniliyor.

Çerkes Dünyası

Haberler

  • Son Eklenenler
  • Çok Okunanlar
  • Rastgele