Tığujıko Kızbeç Anıtı Dikilecek

Tığujıko Kızbeç Anıtı Dikilecek

 

Kafkas-Rus savaşları ve onu getirdiği halkın yok olma-olmama mücadelesi. Düzenli dev güçlere karşı özgürlük onuru ve azmi ile toprağını koruyan doğuştan asker kahramanlar unutulmadı.

Onlardan biri Şerelıko Kızbeç. Doğduğu köyü Afıpsıp’ta dikilecek anıtı ile yaşayacak. Fikir Afıpsıp köyü heyetinin. Öneriye Adıgey hükümet yetkilileri olumlu yanıt verdiler. Ancak anıtın yapımı sözünü verenler yardım severler.

Şerelıko Kızbeç anıtının yapılmasına ilişkin konuşan Kültür Bakanı Gazi Çemışo: “Anıt halkın gösterdiği kahramanlığın simgesi olacak. Adığelerin tarihine, toprak sevgisi ve ona bağlılığını hiçbir zaman unutturmayacak ve gelecek nesillere örnek olacaktır” dedi.

Stanislav James Bell’in Çerkesya Aslanı lakabını verdiği kahramanın hayatı at sırtında özgürlüğü savunarak geçti. Soylu Şerelıko ailesine mensup.  Tarih onu daha çok 1834 yılında kanlı Abın çatışmasında Tığujın oğlu kahraman Kızbeç adıyla yazdı. 67 yaşındaydı.

Afıpsıp köyü yakınlarında dövüştü. Bu yüzden anıt yeri olarak orası seçildi. Anıt, köyün girişinde Afıps Deresi ile Kuban Nehri’nin karıştığı eski adıyla “Kızbeç’ın Geçidi” denilen yere dikilecek.

Bir zamanlar “Özgürlük insanın en doğal hakkıdır” nidasıyla kılıcıyla kükreyen kahraman bu yüzyılda özgürlüğe karşı güçlere ve dünyaya barış haykıracak. Her geçen gün bilincini yitiren halkına “kendine dön” diyecek.

Adıgey Cumhuriyeti Radyosu
Dış Yayınlar Servis

Huşt Emel

yukarı çık