DHİBRA'nın 21 Şubat Anadili Günü Bildirisi 19 Dilde Yayımlandı

DHİBRA'nın 21 Şubat Anadili Günü Bildirisi 19 Dilde Yayımlandı

Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı (DHİBRA), 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla Abazaca, Adıgece (Batı ve Doğu Lehçeleri), Çeçence ve Osetçe dahil Türkiye'de konuşulan 19 anadilinde bir açıklama yayımladı. Açıklama, KAFFED ve KAFFED'e bağlı 38 Derneğin de aralarında bulunduğu 99 sivil toplum kuruluşu, platform ve yayın kuruluşu tarafından imzalandı.

Türkiye’nin zenginliği olan tüm anadillerinin ve dilsel çoğulluğun sahiplenilmesi, desteklenmesi ve demokrasinin olmazsa olmazı olarak nitelendirilen dil hakları önündeki engellerin ortadan kaldırılması çağrısı yapılan bildiri, anadillerinin korunması ve desteklenmesi konusunda 4 talep içeriyor.

DHİBRA'nın 21 Şubat Dünya Anadili Günü Bildirisi 

"21 Şubat Uluslararası Anadili Günü vesilesiyle, anadilinin anlam ve önemi konusunda duyarlı sivil toplum özneleri olarak 2021 yılında da taleplerimizi dile getirmek için bir araya geldik.

Türkiye’nin zenginliği olan tüm anadillerinin ve dilsel çoğulluğun herkes tarafından sahiplenilmesi ve desteklenmesi, farklılıklarımızla barış içinde bir arada yaşamanın güvencesidir. Dil hakları önündeki engellerin ortadan kaldırılması, demokrasinin olmazsa olmazlarındandır.
Bu konuda duyarlı olması gereken devlet, toplum ve bireyler olarak herkesin üstüne büyük görevler düşmektedir. Yok olma tehdidi altındaki diller başta olmak üzere, farklı Türkiye dillerinin yaşaması için büyük fedakârlıkla çalışan kişi ve kurumların ülkenin kültürel zenginliğine katkısının kabul edilerek desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.

"Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağının (DHİBRA) bileşenleri olarak bu bağlamda çağrımız şudur:

1) Anadilinin öğrenilmesi ve kamusal alanda kullanımı için daha özgürlükçü hukuki ve idari düzenlemeler yapılmalı ve mevcut düzenlemeler engelsiz ve kararlı bir şekilde uygulanmalıdır.
2) Yok olma tehdidi altındaki dillerin koruma altına alınması için somut adımlar atılmalı, bu konuda çalışan sivil toplum özneleri ivedilikle desteklenmelidir.
3) Ülkede kullanılan farklı anadillerine ilişkin üniversitelerde kurulan birimler (bölümler, anabilim dalları ve enstitüler) yaygınlaştırılmalı ve mevcut birimler kaynak ve kapasite açısından geliştirilmelidir.
4) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2 Eylül 1990’da yürürlüğe giren ve Türkiye tarafından 2 Ekim 1995’te onaylanan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin anadiline ilişkin üç maddesine Türkiye tarafından konulan çekinceler kaldırılmalıdır. Dil hakları, insan haklarının ayrılmaz parçasıdır.

Tüm dünya dillerinin Anadili Günü kutlu olsun!

Abazaca, Adıgece, Çeçence ve Osetçe dahil Türkiye'de dillerinde yayımlanan çağrı metinleri ve İngilizce çevirisi için tıklayınız: https://rb.gy/zwkzjo

yukarı çık