Uyarı
  • JUser: :_load: 30 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Kebzekh Vakfi'ndan

9 Kasım 2001

Sevgili Çerkes Kardeşlerimiz, bu mektubu sizlere hem Kanada hem de ABD'de faaliyet gösteren Kebzeh Vakfı'nın üyeleri olarak gönderiyoruz.

Bizler bin yıldır Kafkas dağlılarının uyguladığı Ahmsta Kebzeh'in eski sözlü geleneğinin öğrencileriyiz. 25 yıldır bu sözlü geleneği sohbetler ve çalışma grupları ile genç öğrencilere aktarmaya çalışan Murat Yagan'ın rehberliği altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kendileri üç kitabın yazarıdır: Kaf Dağının Ardından Geldim, A Spiritual Otobiyografi; Kebzeh'in Öğretileri, Kafkas Dağlarından Sufiliğin Esasları(şu anda revizyonda); The Abkhazian Book of Longevity and Well-Being. Kitapları şu anda Abhazca'ya, Türkçe'ye ve Rusça'ya çevrilmektedir. Kendisi ayrıca tasavvuf şairi Yunus Emre'nin eserlerini "Kendimi Et ve Kemikle Sardım ve Yunus Şeklinde Göründüm" adlı kitapta, yine tasavvuf şairi Gaibi'nin eserlerini de "Gaibi : Tüm Eserleri" adlı kitapta tercüme etmiştir. Kendisi şu anda en önemli çalışması olan, bu geleneği detaylı ve derinlemesine bir bakışla sergilediği eseri Ahmsta Kebzeh'in Kitabı üzerinde çalışmaktadır.

Sayın Yagan ve eşi Maisie Vernon'da(İngiliz Kolombiyası) yaşamakta ve hem Kanada hem de ABD'de Kebzeh Vakfı'na bu geleneğin büyükleri olarak hizmet vermektedirler. Sayın Yagan kitaplarının basım ve yayım işleleri ve Kebzeh öğretilerinin isteyen herkese ulaşması için çalışırken her iki vakfın çalışmalarına da rehberlik etmeyi sürdürmektedir. Bunu yapıyoruz çünkü inanıyoruz ki bu eski gelenek hem bireylerin hem de toplumlarımızın bu modern dünyada sorunlarını çözmesini sağlayacak cevapları içermektedir. Ayrıca mutlu bir hayata ulaşmak bu geleneklerin uygulanması ile mümkündür. Kebzeh'in öğretileri eğitim sistemimizin sınıflarında, hükümetlerin ve şirketlerin yönetim merkezlerinde ve ailelerimizin oturma odalarında öğretilmeli, öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. Şu anda kritik bir noktadayız, gezegenimizdeki bildiğimiz anlamdaki hayat için bir dönüm noktası. Gelecek için umudumuz dünya gençliğinde. Umudumuz odur ki bu dünyanın gelecekteki liderleri olan ve Çerkes soyundan geldiğiniz için bu gelenekleri taşıyan sizler, Kebzeh öğretilerinin dünyaya yayılmasında öncüler olacaksınız.

Vakfımızın yanı sıra, Abhazya'nın Dostları Derneği'ni de kurmuş bulunuyoruz. Derneğin amacı diyasporadaki Çerkes arkadaşlarımızla beraber Kuzey Amerika insanlarını genelde Çerkesler ve özelde Abhazlarla ilgili meselelerde eğitmek ve bilgilendirmektir. Genel merkezimiz şu anda Washington DC'de bulunmaktadır. Ayrıca Kanada'da da bir kolumuz kurulmuş durumdadır.

Düzenlediğiniz II. Gençlik Toplantısı sebebiyle sizlere atalarımızın geleneğinin her kalpte hissedilmesi ve kutlanması dileklerimizi tüm kalbimizle gönderiyoruz. Kuzey Amerika'daki kardeşleriniz böyle bir kutlamada sizinle buluşacaktır.

En içten dileklerimizle,

Sharon Allen

Murat Yagan'ın Assistanı

Email: s-allen@shaw.ca

Marz Attar

Kebzeh Büyüğü ve Kebzeh Vakfı Başkanı

Email: mattar@cellularoneweb.com

Web Sitesi – www.kebzeh.org

Diane Wilson

Yönetici Koordinatör

Abhazyanın Dostları Derneği

Email: webmaster@friends-of-abkhazia.org

Web Sitesi – www.friends-of-abkhazia.org

yukarı çık